Adopcja psa ze schroniska

adopcja psa ze schroniskaKażdy,kto posiadał kiedykolwiek w swoim życiu jakieś zwierze ten wie, jaka wiąże się z tym faktem odpowiedzialność. Niestety, ale patrząc na to, jak dużo psów i kotów ląduje w schroniskach, można odnieść wrażenie, że nie każdy jest do tego stworzony. I to prawda, ale jeżeli już jesteśmy pewni, że chcemy posiadać w domu zwierzę, zróbmy to w należyty sposób. Jak wygląda adopcja psa ze schroniska i na co trzeba się przygotować?


Nie każdy powinien posiadać psa czy kota. Do tego trzeba mieć nie tylko odpowiednie warunki mieszkaniowe, które pozwalają na swobodne poruszanie się zwierzęcia, ale także odpowiednie do niego podejście. To drugie może być nawet ważniejsze, choć każda z tych kwestii będzie poruszana podczas rozmowy dotyczącej adopcji. Wbrew pozorom to procedura, która nie zawsze odbywa się w ciągu kilku chwili, ale wymaga od nas czasu oraz przygotowania. Jak się do niej przygotować?

Adopcja psa ze schroniska

Warto wcześniej zaznaczyć, czym w ogóle są schroniska dla zwierząt. Nie są to bowiem placówki, które mają dużo pieniędzy (niestety), a w dużej mierze utrzymywane są albo z funduszy gminnych albo z datków przekazywanych przez darczyńców. Psy, które tam trafiają, mogą niestety spędzić tam całe życie, bo nie zawsze znajdzie się ktoś chętny do ich adoptowania. To oczywiście lepsze miejsce, niż np. ulica, ale trzeba się przygotować na mały szok idąc pierwszy raz do takiej placówki.

Ogrom zwierząt może z początku przytłoczyć i sprawić, że będziemy chcieli wziąć każdego psa czy kota ze sobą do domu. To oczywiście nie jest możliwe, a co więcej, nie byłoby nawet wskazane. Kluczowe bowiem jest to, żeby móc zaoferować wybranemu zwierzęciu odpowiednie warunki i odpowiednio dużo czasu na przystosowanie się. Adopcja psa ze schroniska będzie od nas wymagała znacznie więcej zaangażowania, niż można by było przypuszczać.

adopcja psa ze schroniska

Koszty utrzymania psa ze schroniska

Zanim do tego w ogóle dojdzie i w naszym domu pojawi się nowy członek rodziny, trzeba kilka rzeczy niestety przekalkulować. Posiadanie psa to także wydatek, który może solidnie obciążyć domowy budżet. W pierwszej kolejności należy więc zobaczyć oraz obliczyć, czy na utrzymanie zwierzęcia będzie nas stać. Musimy przecież zadbać o karmę dla niego, a najlepiej w dwóch wersjach, czyli suchej oraz mokrej. O tym, jak i czym najlepiej karmić psa, zostaniemy poinformowani już w samym schronisku lub przez lekarza weterynarii.

Na wydatki związane z leczeniem oraz szczepieniami także trzeba się odpowiednio przygotować. Zazwyczaj psy będące już w schronisku mają za sobą odpowiedni zestaw szczepień oraz zabieg sterylizacji, ale nie jest wykluczone, że wizyty u lekarza będą się zdarzać. Zwierzaki niestety chorują, a im większy pies, tym większe będą w takim momencie koszta. Do tego wszystkiego należy jeszcze doliczyć koszty na posłania, zabawki oraz obroże przeciwko pchłom. Nie da się ustalić „widełek”, ile to wszystko może kosztować, ale trzeba się liczyć z pewnym obciążeniem budżetu. To jednak nie będzie równało się z tym, ile miłości dostaniem w zamian. Tego nie da się przeliczyć na żadne pieniądze świata.

Jak wygląda adopcja psa?

Sama adopcja psa może wyglądać różnie w zależności od tego, z jakiego schroniska będziemy go brać. Dobrze wcześniej przejrzeć strony internetowe interesującej nas placówki. Tam bardzo często pojawiają się informacje o zwierzętach wraz ze szczegółowymi informacjami o np. przebytych chorobach czy tym, do kogo pasuje dany pies. To ostanie jest szczególnie ważne, bo podczas procedury adopcyjnej będziemy pytani o nasze zainteresowania czy ilość wolnego czasu.

Adopcja psa procedura

Sama procedura nie jest jednak tak straszna, jak można się spodziewać. Psy znajdujące się w schroniskach mają wszczepione chipy identyfikacyjne, a my musimy (powinniśmy przynajmniej, bo to zależy od placówki), podpisać umowę adopcyjną. Czasem przed przystąpieniem do tej czynności, przeprowadzana jest jeszcze ankieta, gdzie jesteśmy pytani o nasz czas wolny, ilość miejsca w domu czy obecność innych tam zwierząt. To wszystko ma pomóc w wyborze odpowiedniego zwierzęcia, choć jego charakter poznamy dopiero po jakimś czasie.

adopcja psa ze schroniska

Jak wygląda adopcja psa ze schroniska?

Umowa adopcyjna jest ostatnim elementem, który nas czeka w tym procesie. Dokument podpisywany jest z osobą dorosłą i na podstawie jej dowodu osobistego. W nim powinny znaleźć się zapisy o tym, że nowy właściciel ma obowiązek zapewnienia opieki weterynaryjnej, godne traktowanie zwierzęcia czy oddaniu go z powrotem do schroniska, jeżeli nie będzie możliwości zapewniania mu odpowiedni warunków mieszkaniowych.

Sama procedura nie jest więc stresująca czy czasochłonna, choć czasem wymaga się od nowych właścicieli kilku wizyt w schronisku i spacerów z nowym podopiecznym. Dzięki temu można choć częściowo sprawdzić, czy pies i człowiek do siebie pasują. Ważne jest to, by decyzja o adopcji nie była podyktowana chwilą, a była dobrze przemyślana. W końcu chcemy zrobić coś dobrego, a nawet do tego należy się odpowiednio przygotować. Adopcja psa ze schroniska to poważna decyzja, ale w zamian dostaniemy dużo miłości.

Autor: Redakcja

Udostępnij ten post na

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.