Badania genetyczne w diagnostyce nowotworów

badania genetyczneRak oraz zmiany nowotworowe, to jedna z najgorszych rzeczy, która może się przydarzyć w życiu. Dlatego tak ważna jest profilaktyka, która może przybierać przeróżne formy. Jedną z nich są badania genetyczne.

Badania genetyczne to stosunkowo nowe podejście w przypadku leczenia oraz diagnostyki najczęściej występujących nowotworów. Bo czy tak naprawdę wiemy, co je wywołuje? Oczywiście częściowo tak i to dzięki nauce, która przez wiele lat prowadziła badania na temat występowania i leczenia raka. Corocznie umiera na niego ogromna liczna ludzi, która do ostatniego etapu swojego życia, może nawet nie wiedzieć, że jest chora. Tymczasem wczesne wykrycie choroby może sprawić, że będzie ona wyleczalna.

Zmiany nowotworowe występujące w organizmie to mutacje genetyczne. Dochodzi do nich z powodu wielu czynników, w tym zewnętrznych. Na niektóre z nich mamy wpływ i możemy je ograniczyć lub całkowicie wyeliminować z naszego środowiska. Należy do nich na przykład dym tytoniowy czy promieniowanie jonizujące UV. Między innymi takie czynniki sprawiają, że wystawiony na nie organizm zaczyna się „buntować” i w przypadku, gdy nie może sobie sam poradzić, wtedy pojawiają się komórki nowotworowe. Dochodzi do ich podziału i rozpowszechniania się po całym ciele. Często, gdy zaobserwujemy już zmiany, jest za późno.

Badania genetyczne dla zdrowia

szpital

Predyspozycje genetyczne to wprawdzie tylko jeden z czynników, który może prowadzić do rozwoju nowotworu, ale nie powinno się go lekceważyć. Badania genetyczne wykorzystywane w diagnostyce i leczeniu najczęstszych nowotworów prowadzone są w wielu ośrodkach naukowych w całej Polsce. Ich zadaniem jest identyfikacja czynników warunkujących rozwój choroby. Warto porozmawiać ze swoim lekarzem, który doradzi, gdzie i jakie badania genetyczne najlepiej wykonać. Zrobi to po przeprowadzeniu odpowiedniego wywiadu środowiskowego.

Autor: Redakcja

Udostępnij ten post na

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.