Biblioteki idą z duchem czasu

Sieć internetowa na dobre zagościła w naszych domach i nie tylko, bo coraz częściej kupujemy urządzenia mobilne, które wykorzystujemy do przeglądania stron WWW czy też pracy i nauki w trakcie podróży. Tradycyjne biblioteki składające się z wypożyczalni i czytelni też tworzą swoje miejsca w sieci. Szczególnie cieszy to uczniów i osoby często korzystające z bibliotecznych zbiorów.

Internetowa czytelnia

Tradycyjne biblioteki z licznymi regałami, które uginają się pod wielością książek, funkcjonują w tej formie przez stulecia i z pewnością nadal tak będzie, bo dla wielu jest to miejsce magiczne. Zapach książek, przewracanie stron, cisza są ważniejsze niż możliwość korzystania z biblioteki przez internet w domowym zaciszu. Wraz z komputeryzacją, biblioteki powoli zaczęły wchodzić w wirtualny świat. Początkowo przez stronę internetową, która służyła w celach informacyjnych. Później umożliwiono przeglądanie katalogu oraz zamawianie książek przez internet. Dziś biblioteki udostępniają swoje zbiory online.

Równe szanse

Biblioteki internetowe wyrównują szanse w dostępie do wiedzy, informacji pomiędzy ludźmi mieszkającymi na wsiach i w miastach, zdrowymi i niepełnosprawnymi. Uczniowie, ale i osoby dorosłe mogą korzystać z ich zasobów bez przeszkód. Istotną zaletą jest możliwość korzystania z określonej książki w dowolnym czasie, bez względu na to ile osób jest nią zainteresowanych. Pamiętam jaki kiedyś był problem z dostępnością lektur. Biegłam do biblioteki i słyszałam ‚niestety, wszystko wypożyczone’. Obecnie młodzież nie ma już tego problemu. Elektroniczna wersja wielu książek, dokumentów to również ochrona zbiorów, które przez następne lata mogłyby ulec zniszczeniu.

Wszystkim, którzy jeszcze nie korzystali z internetowych bibliotek, polecam tę formę, bo warto od czasu do czasu sięgnąć po dobrą pozycję.

Autor: Ania

Udostępnij ten post na

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.