Ból zatok – jak sobie z nim radzić?

lekiBól głowy oraz ciągle powracający katar może oznaczać jedno – problemy z zatokami. Jak je rozpoznawać i jak leczyć?

Przeziębienie najczęściej występuje w okresach jesiennych lub wiosennych. Często jest niestety lekceważone, a jego tak zwane „przechodzenie”, może prowadzić do poważnych problemów. I to właśnie jednym z nich często są zapchane zatoki. Za tym idzie ból oraz przemęczenie powodowane niemożliwością normalnego oddychania.

Zapchane zatoki – skąd się biorą?

Najczęstszym powodem występowania zapchanych zatok są ich zapalenia. Powstają one na wskutek zakażenia wirusowego. Ich powstawaniu sprzyjają przebyte choroby (przeziębienie, grypa), które doprowadzają do tego, że wewnątrz ciała zaczyna wytwarzać się wydzielin zatykająca ujścia zatok. Do zapalenia może dojść nie tylko za sprawą zakażenia wirusowego, ale także bakteryjnego czy grzybiczego. Nie wolno więc lekceważyć żadnych z objawów, które wydają się „zwykłym przeziębieniem”.

Jak leczyć?

boląca głowaGdy choroba zaczyna się dopiero rozwijać, warto wypróbować kilka domowych specyfików, które będą w stanie odetkać zatoki. Jedną z metod jest przygotowanie odpowiednich inhalacji. Do miseczki nalewana jest woda do której następnie wsypuje się kilka (4-6) łyżeczek soli. Tak przygotowany napar posłuży do odetkania zatok we wczesnej fazie zapalenia, a w przypadku jego nieposkutkowania, można dodać do środka jeszcze zioła. Najlepiej takie, których woń będzie intensywna, a walory działające rozkurczowo. Wśród nich warto wymienić tymianek, szałwię czy rumianek.

Jeżeli to nie poskutkuje można wypróbować leków. Część z nich występuje pod postacią żelu lub płynu, który aplikowany jest do nosa, ale można też znaleźć powlekane tabletki. W przypadku, gdy zapchanym zatokom towarzyszom bóle głowy i stany podgorączkowe to właśnie tabletki powinny być dobrym rozwiązaniem. Jeżeli zawierają w sobie niesteroidowe leki przeciwzapalne (np. ibuprofen) oraz coś, co powoduje obkurczanie błony śluzowej nosa (np. pseudoefedryna) powinny pomóc. W przypadku przedłużającego się okresu w którym nie widać poprawy, należy udać się do lekarza. Zapalenia zatok nie powinno się lekceważyć.

Autor: Redakcja

Udostępnij ten post na

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.