Chore zatoki – objawy, przyczyny, leczenie

chore zatokiOkres wiosenno-letni sprzyja alergiom. Każdego roku na bóle w okolicy czoła skarży się coraz więcej osób. Jak poznać, czy mamy do czynienia z zapaleniem zatok wywołanych wirusem, czy też spowodowane jest ono problemami o podłożu alergicznym?

Ból zatok może pojawić się niemal o każdej porze roku. Niezależnie od tego, jaka aura jest aktualnie na zewnątrz i jakie rośliny właśnie pylą, każdy może zachorować. Istotne jest wtedy to, jak sobie z tym problemem poradzimy. Ważne jest to, żeby go nie bagatelizować, bo może to doprowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych.

Czym tak naprawdę są w ogóle zatoki? To przestrzenie wypełnione powietrzem, które przylegają do jamy nosowej. Interesujące jest to, że ich pełen rozmiar wykształca się dopiero w drugiej dekadzie życia człowieka. Zatoki pełnią funkcję ochronną organizmu, a w szczególności mózgu, nawilżają powietrze, którym oddychamy, a także modulują głos. W przypadku zapalenia zatok, przestrzeń, która do tej pory była wypełniona powietrzem, zostaje zapełniona śluzem. Jego nadmiar może powodować ból oraz katar. Te objawy są często mylone ze zwykłym przeziębieniem, a przez to w ogóle nie leczone.

Chore zatoki – objawy

bakterie

Pierwszymi objawami chorych zatok będzie więc katar. Jedno z przysłów mówi, że „katar nieleczony trwa siedem dni, a leczony tydzień”. Te żartobliwe słowa wywołały niestety więcej problemów, niż pożytku. Często więc, gdy z nosa cieknie, nikt się tym specjalnie nie przejmuje, tylko kupuje więcej chusteczek higienicznych. Jeżeli jednak pojawia się uczucie bólu, szczególnie w godzinach porannych oraz, gdy człowiek się pochyla. Wtedy należy przeciwdziałać, by nie doprowadzić do powikłań.

Zanim jednak przejdziemy do tego, jak leczyć, warto poznać przyczyny. Jedną z najpowszechniejszych są oczywiście powikłania po przeziębieniach i po zakażeniach wirusowych. Choć zapalenie zatok może wywołać także alergia oraz nawet problemy z uzębieniem, czyli próchnica. Zdarza się także, że anatomia ludzka może być przyczyną nawracających problemów z zatokami. Chodzi o skrzywienie przegrody nosowej lub przerost migdałków.

Skąd bierze się ból, gdy dochodzi do zapalenia zatok? Wydzielina zalegająca w przestrzeniach nosowych zaczyna je uciskać. W zależności od tego, który fragment głowy nas boli, oznaczać to może zupełnie różne dolegliwości. W przypadku bólu okolic czoła, możemy mieć do czynienia z zapaleniem zatok. Ból szczęk czy powiek oraz oczu to już zupełnie co innego (np. zapalenie zatok sitowych). Przy chorobie dodatkowo mogą pojawić się takie objawy jak: gorączka, pogorszenie samopoczucia oraz brak apetytu. Czyli wszystkie, które towarzyszą przeziębieniu oraz grypie. Szczególnie wtedy, gdy wydzielina z nosa przedostanie się do gardła i je podrażni oraz wywoła kaszel.

chore zatoki

Jak poznać, czy objawy chorych zatok świadczą o ich zapaleniu, czy też są reakcją alergiczną? W tym drugim przypadku możemy zaobserwować bezbarwny ślub z nosa, kłopoty z węchem oraz smakiem. Pojawiać się będzie także ból nasad czoła. Różnica między alergicznym zapaleniem zatok, a tym zwykłym jest taka, że w nim rzadko występuje podwyższona temperatura ciała oraz pogorszenie samopoczucia. Z alergicznym zapaleniem zatok trudniej sobie poradzić. Przede wszystkim należy spróbować pozbyć się ze swojego otoczenia rzeczy, które mogą wywoływać reakcję alergiczną. W tym celu trzeba zrobić specjalistyczne badania i poznać, co powoduje problem. Testy skórne mogą wykazać, co jest przyczyną kłopotów z zatokami (pyłki, kurz, dym papierosowy itd.), a lekarz w takiej sytuacji będzie w stanie dopasować odpowiednie leki. Niestety zdarza się i tak, że przy nawracającym i alergicznym zapaleniu zatok, konieczna może okazać się operacja.

Chore zatoki – leczenie

A co w przypadku choroby? Gdy podejrzewamy, że przeradza się ona w zapalenia zatok, powinniśmy udać się do lekarza specjalisty. Chore zatoki problem, ale można z nim sobie poradzić. Istnieje szereg specyfików, które mogą zdziałać cuda, choć trudno oczekiwać rezultatów już po ich pierwszym użyciu. Do wyboru będą więc czekały tabletki, sztyfty i aerozole oraz specjalnie maści mające udrożnić zatoki nosowe. Część z zabiegów możemy wykonać sami w domowym zaciszu. Jednym z nich będzie inhalacja. Największym problemem jest niedrożność oraz kłopoty z oddychaniem. By dać choć trochę ulżyć organizmowi należy przygotować miskę z ciepłą wodą i rozpuścić w niej odrobinę soli. Można także zamiast niej użyć olejków zapachowych (najlepiej sprawdza się rumiankowy). Wydzielające się z wody opary posłużą do udrożnienia nosa oraz tego, że zalegająca w nim wydzielina łatwiej będzie spływała. Nad woda należy się więc pochylić, przykryć głowę kocem lub innym materiałem i brać jak najgłębsze wdechy. Czynność powinno się powtarzać przynajmniej 2-3 razy dziennie.

Jak widać, objawy chorych zatok, mogą być różne, a samo leczenie wymagać wizyty u lekarza. Ważne jest to, by nie bagatelizować bólu zatok, bo choroba nieleczona przerodzić się może w nawracający problem. Taki, który będzie wymagał już wizyty u specjalisty, a nawet operacyjnego rozwiązania sprawy. Lepiej tego uniknąć.

Autor: Redakcja

Udostępnij ten post na

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.