Co pyli w kwietniu?

wiosnaWielu alergików nie jest zadowolonych z tego, że powoli zbliża się wiosna. Pora roku, która wyczekiwana jest przez wszystkich zmarzluchów. Jest to oczywiście spowodowane tym, że wiele roślin zaczyna przebudzać się z zimowego letargu. Dobrze więc wiedzieć, co pyli w kwietniu?

Wiosenna alergia, podobnie jak każda inna, nie jest niczym przyjemnym. W szczególności dla osób, które chcą czerpać radość z ciepłych dni i spacerów po lesie czy parku. Alergia niestety potrafi skutecznie zepsuć nawet najmilsze wyjście na zewnątrz. Pojawia się łzawienie oczu, może wystąpić kaszel oraz katar, czyli objawy charakterystyczne dla choroby.

Co powoduje alergię?

Pierwszy raz terminu alergia użyto dopiero na początku XX wieku, a można go przetłumaczyć na polski jako „odmienna reakcja”. I tak w skrócie można opisać to, czym charakteryzuje się alergia. To reakcja immunologiczna wywołana przez coś, co można nazwać przeciwciałami. Chodzi o IgE, a ich produkcja w organizmie zwana jest atopią. Jest ona niestety w dużym stopniu dziedziczna, co niestety daje duże prawdopodobieństwo na to, że dzieci osób nią obarczonych, także będą miały skłonność do alergii.

Istnieje wiele czynników powodujących alergie, a jednym z nich są alergeny, czyli antygeny wywołujące reakcję uczuleniową. Ważne jest to, że nie muszą mieć one ze sobą czynników wspólnych, a to oznacza, że mogą być tak naprawdę wszystkim. Począwszy od jedzenia i materiałów, a skończywszy na pyłkach roślinnych.

Co pyli w kwietniu?

Alergicy nie szczególnie przepadają za pierwszymi miesiącami, które zwiastują nadejście lata. Kwiecień to jeden z nich, a dodatkowo można uznać, że to początek pylenia dla wielu roślin. Wtedy też nasilają się objawy alergii, które nie tak łatwo zniwelować. Warto więc przynajmniej wiedzieć, które z roślin w naszej okolicy pylą najmocniej.

wiosna

Jednym z największych problemów są drzewa, które w kwietniu zaczynają pylić najmocniej. Które z nich pylą najmocniej i kiedy? Przedstawiamy krótką listę, z którą koniecznie musza zapoznać się wszyscy mający problem z wiosennymi roślinami.

Drzewa, które pylą

Łzawienie oczu może powodować wiele drzew. Jednym z nich jest Olcha, której szczyt pylenia przypada wprawdzie na połowę marca, ale krążące w powietrzu pyłki będą unosić się aż do połowy kwietnia. Im mniejsze zachmurzenie oraz opady, tym większe zapylenie oraz czas, kiedy będzie się ono unosiło i wywoływało alergię. Olcha, oprócz wywoływania wspomnianego już łzawienia z oczu, powoduje także nieżyt nosa czy zapalenie spojówek.

Olcha nie jest oczywiście jedynym pylącym w kwietniu drzewem. Równie nieprzyjemne są topole, których główny okres pylenia przypada na połowę kwietnia, ale samo drzewo dla alergików będzie niebezpieczne aż do lipca. Wbrew pozorom, to nie puch z topoli uczula, choć to on jest najczęściej za to obwiniany. Może on jednak przenosić pył z traw, które w tym samym czasie zaczynają pylić.

Największe problemy może powodować jedno z piękniejszych, polskich drzew, czyli wierzba. Osoby wrażliwe na ten alergen i mieszkające w mieście, będą miały ogromny problem, ponieważ wydzielany przez drzewo pył może zalegać na budynkach i samochodach tygodniami po zakończeniu pylenia. Dlatego lepiej okres pylenia Wierzby znoszą mieszkańcy mniejszych miast oraz wsi, gdzie te drzewa zazwyczaj nie znajdują się w okolicy budynków mieszkalnych. Alergicy powinni też niestety zrezygnować z gałązek na Wielkanoc, czyli popularnych bazi. Szczególnie w domu.

Czy da się uniknąć pylących drzew?

Niestety, ale nie ma skutecznego sposobu na to, by unikać pylących drzew w okolicy wiosny. Jedynym sposobem mogłoby być wyprowadzenie się w miejsce, gdzie w ogóle nie ma krzewów, ani drzew. Warto pamiętać, że wyżej wymienione drzewa, nie są jedynymi, które pylą. Koniecznie należy uważać na brzozę, ponieważ ta występuje w Polsce w aż siedmiu różnych odmianach. Ich alergeny potrafią wywoływać zapalenie spojówek oraz błony śluzowej nosa.

drzewa

Razem z brzozą zaczynają też pylić jesiony, które najwięcej pyłków wydzielają w połowie kwietnia. Interesujące jest to, że choć drzewo wydziela najwięcej pyłków, to jego wpływ na alergików nie jest aż tak odczuwalny, jak w przypadku innych aeroalergenów. Jesion zaliczany jest do tego samego gatunku, co oliwka. Jeżeli więc jesteśmy uczuleni na niego, koniecznie przemyślmy kwestię urlopu w krajach śródziemnomorskich.

Oczywiście istnieją leki, które mogą zniwelować objawy alergii, ale należy pamiętać, że powinny być one przepisane przez specjalistę. Przed ich podaniem trzeba będzie przejść szereg testów (m.in. skórnych), które pokażą, na jakie alergeny reaguje nasz organizm. Będzie to konieczne do wybrania specyfików mających na celu zmniejszenie objawów. Oczywiście można próbować także domowych sposobów, ale nie gwarantują one stu procentowej skuteczności.

Konieczne będzie pozbywanie się alergenów z naszego środowiska, czyli częste przepłukiwanie nosa, czyszczenie ubrań, a nawet picie ziół. Należy jednak pamiętać, że każde nasze zachowanie powinno być skonsultowane z lekarzem, by nie pogorszyć sytuacji. Alergia wiosenna to coś nieprzyjemnego, ale jej złe leczenie, może prowadzić do poważniejszych następstw niż tylko nieżyt nosa. I oczywiście dobrze wiedzieć, co pyli w kwietniu, by być przygotowanym na wszystko.

Autor: Redakcja

Udostępnij ten post na

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.