Czym jest fotografia uliczna?

fotografia ulicznaW chwili, gdy pojawiła się możliwość fotografowania tego, co tylko sobie człowiek wymarzy, świat zmienił się na zawsze. Bo przecież jeszcze sto lat temu niewyobrażalna była sytuacja, gdy z aparatem poruszamy się po mieście.

Aparaty fotograficzne, które z powodzeniem można było nosić ze sobą, pojawiły się dopiero z początkiem dwudziestego wieku. Można było wtedy zobaczyć osoby, które robiły zdjęcia dokumentując rzeczywistość wokół siebie. Niektórzy mogli liczyć nawet na to, że ich prace zostaną opublikowane w gazetach lub przetrwają kolejne dziesięciolecia i posłużą przyszłym pokoleniom do rekonstrukcji przeszłości. Ale mimo wszystko aparaty przez cały czas nie były popularnym sprzętem.

fotografia uliczna

Jednak prawdziwy boom na to, by fotografować rzeczywistość, zaczął się dopiero po II Wojnie Światowej. Wprawdzie podczas działań wojennych znaczenie fotografii, jako elementu dokumentującego, było ogromne, to przyjemność z robienia zdjęć pojawiła się dopiero później. W momencie, gdy ludzkość mogła choć na chwilę odetchnąć od przemocy i w pełni oddać się wybranemu przez siebie hobby.

Coraz częściej, szczególnie w ostatnich latach, możemy zaobserwować trend, który nazywa się „fotografią uliczną”. O co dokładnie chodzi? Przyzwyczailiśmy się do tego, że fotograficzne kadry są przepiękne i zachęcające do wpatrywania się w nie, jak w obrazy. Tymczasem ten nowy trend stawia na naturalność. Na nie pozowane zdjęcia, często robione szybko i dokumentujące codzienne życie. Dużo z nich jest także czarno-białych.

Żeby robić zdjęcia uliczne, nie potrzeba wyszukanych sprzętów, które nieodzowne są w robieniu fotografii np. portretowej. Odchodzą więc koszty, które często mogą iść w tysiące lub nawet dziesiątki tysięcy złotych. Warto samemu spróbować wyjść na miasto i spróbować złapać kilka ciekawych kadrów dokumentujących codzienne, tętniące życie metropolii.

Autor: Redakcja

Udostępnij ten post na

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.