Czym jest osteoporoza i czy da się jej zapobiec?

Czym jest osteoporozaWiele osób zadaje sobie pytanie, czym jest osteoporoza? To jedna z poważniejszych chorób kości, która może prowadzić do poważnych powikłań. Co o wiele bardziej przerażające, trudno dostrzec jej pierwsze objawy. Czy da się im zapobiec lub zatrzymać chorobę?

Odpowiedź na pytanie, co to jest osteoporoza, jest więc prosta. Gorzej już wygląda sprawa z jej diagnostyką, która nie zawsze przebiega tak, jak powinna. Całe szczęście istnieją odpowiednie badanie gęstości kości, które mogą w niej bardzo pomóc.

Czym jest osteoporoza?

Osteoporoza to postępujący ubytek masy kostnej, a przez to także osłabienie struktury przestrzennej samej kości. To z kolei może prowadzić do częstszych i poważniejszych w skutkach złamań. Samą chorobę można podzielić na kilka rodzajów. Wśród nich znajdują się takie odmiany jak miejscowa, uogólniona, pierwotna czy wtórna. Rodzaj jednostki chorobowej określić powinien jednak lekarz, a pomóc w tym może badanie na osteoporozę, czyli np. densytometria. To badanie zbliżone do wykonania zdjęcia rentgenowskiego, ale mierzona jest tam gęstość mineralna kości.

starsi ludzie

Jakie są grupy ryzyka w przypadku choroby? Tutaj niestety, ale częściej chorują kobiety, niż mężczyźni. Prawdopodobieństwo zachorowania wzrasta wraz z wiekiem, ale może tez być uwarunkowane genetycznie. Niestety, ale wczesna bezobjawowość choroby prowadzi do tego, że nazywana jest ona czasem „cichą epidemią”. Czy da się walczyć z osteoporozą? Oczywiście, ale to kwestia odpowiedniej profilaktyki. W to należy wliczyć aktywność fizyczną czy dietę bogatą w witaminę D3. Im starsi się robimy, tym większa szansa na zachorowanie. Warto się przebadać i skonsultować z lekarzem specjalistą.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Autor: Redakcja

Udostępnij ten post na

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.