Jak dbać o zęby?

uśmiechZęby to wizytówka każdego człowieka. Nie bez powodu aktorzy często je prostują, wybielają, a czasem nawet wstawiają nowe. Co zrobić, żeby cieszyć się naturalnymi, białymi zębami bez konieczności wizyty u dentysty.

Pierwszą rzeczą o którą trzeba bezwzględnie zadbać to higiena jamy ustnej. Bez niej, nawet najzdrowsze i najtwardsze zęby w końcu się zepsują, a wizyta w gabinecie stomatologicznym stanie się koniecznością, a nie tylko profilaktyką. Ile razy dziennie powinno szczotkować się zęby? Odpowiedź nie jest tak prosta jak się może wydawać.

Nie wystarczy bowiem ich dwukrotne mycie – rano i wieczorem. Zabieg powinien być przeprowadzany tak naprawdę po każdym posiłku. Niestety, ale często zdarza się tak, że w ciągu dnia nie ma na to możliwości. Wtedy najlepiej zaopatrzyć się w płyn do płukania jamy ustnej, który pozwoli szybko i w miarę dyskretnie pozbyć się zalegających między zębami cząsteczek jedzenia. Odpowiednie szczotkowanie należy przeprowadzić po powrocie do domu. A co właściwie oznacza „odpowiednie”?

Pasta do zębówSzczotkowanie powinno być uzależnione od stanu uzębienia. Inaczej obchodzić się należy z zębami, gdy znajdują się w nich ubytki, a inaczej, gdy na ich powierzchni zamontowany został aparat ortodontyczny. Takie kwestie należy omówić ze swoim dentystą. Warto także zaopatrzyć się w odpowiednią szczoteczkę. Miękkość włosa oraz jego długość to także kwestia indywidualnego doboru, który często poprzedzony będzie okresem testowania.

Gdy już dobrana zostanie odpowiednia szczoteczka, trzeba pamiętać, że mycie zębów nie powinno być za krótkie. Szybkie „przelecenie” po powierzchni zębów nie wystarczy. Dwie minuty to absolutne minimum, które powinno być zapewnione. Do tego dochodzi jeszcze nitkowanie oraz oczywiście pasta do zębów. Ta powinna zawierać fluor bo jego działanie jest przeciw próchnicowe. Tak więc odpowiednie dbanie o higienę jamy ustnej jest pierwszym krokiem, by zęby zostały w dobrym stanie. Więcej porad już niedługo.

Autor: Redakcja

Udostępnij ten post na

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.