Dieta podczas karmienia piersią – obalamy mity

jedzenieCzy podczas karmienia piersią kobieta musi zmieniać swoją dietę? Dotychczasowe przyzwyczajenia żywieniowe mogą źle wpłynąć na zdrowie dziecka. Czego unikać, a co zostawić w jadłospisie?

Prawda jest taka, że pojawienie się dziecka na świecie, zmienia w życiu praktycznie wszystko. Wiele młodych mam uważa, że przy takim wydarzeniu muszą pozbyć się z diety niemal wszystkiego, co nie jest warzywem lub owocem. To oczywiście błędne założenie, ale faktem jest to, że nie na wszystko młoda mama może sobie pozwolić.

W pierwszej kolejności należy całkowicie odstawić alkohol. Trafia on bezpośrednio do mleka, a tym samym przekazywany jest dziecku. Jeżeli zdarzy się jednak, że wypita zostanie jego niewielka ilość, nie należy karmić przez przynajmniej kilka godzin. Trzeba odczekać, aż alkohol zostanie wydalony z organizmu. Napoje wyskokowe nie są jedynymi na które trzeba uważać. Kawa, a nawet herbata, pita w zbyt dużych ilościach może negatywnie wpłynąć na mleko. Wszystko przez dużą zawartość kofeiny.

Dieta podczas karmienia piersią powinna być przede wszystkim zrównoważona. Co rozumiemy pod tym pojęciem? Oznacza to, że w menu powinny znaleźć się wszystkie produkty dostarczające wartości odżywcze oraz witaminy. Dieta powinna uwzględniać więc białko (mięso, nabiał i jajka), nabiał (sery, mleko, jogurty), produkty skrobiowe (ryż, kasza, chleb pełnoziarnisty) czy bogate w tłuszcze (oliwa z oliwek, masło, olej rzepakowy).

płatki

Nie warto ograniczać się w jedzeniu, ale należy pamiętać, że posiłki powinno spożywać się regularnie. Bycie głodną nie wpływa dobrze na dietę, bo wtedy najchętniej spożywa się coś niezdrowego i przygotowanego „na szybko”. To nie zawsze dobry wybór przy karmieniu piersią. Dieta powinna więc być zbilansowana i warto pamiętać o tym, żeby dużo pić. Nie trzeba więc sobie odmawiać jedzenia, ale dietę należy wtedy dobrze zaplanować, by niczego dziecku nie brakowało.

Autor: Redakcja

Udostępnij ten post na

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.