Gadająca papuga w domu – porady

papugaW wielu filmach, książkach, a nawet sztukach teatralnych, bez problemu możemy natrafić na zwierzęta mówiące ludzkim głosem. Jednak nie jest zjawisko, które napotykamy tylko w przestrzeni fantazji. Takie cuda zdarzają się także w normalnym życiu, a to za sprawą gadającej papugi.

Choć wydawać się może, że ptaki, które potrafią porozumiewać się z człowiekiem to mit, powtarzany w popkulturze od wieku, to jest w nim dużo prawdy. Wprawdzie nie ma żadnych dowodów na to, by zwierzęta te rozumiały, co człowiek do nich mówi, to jedno jest pewne. Potrafią całkiem sprawnie naśladować ludzki głos, czyli nie powinno nikogo dziwić to, że zyskały nazwę gadających papug.

Oczywiście nie każdy z ptaków posiada takie same „zdolności”. Tym najpopularniejszym jest żako kongijskie. I jak sama jego nazwa wskazuje, wywodzi się on ze środkowej Afryki i to tam jest jego środowisko naturalne. Papugi są jednymi z inteligentniejszych ptaków, a żako można by spokojnie postawić na samym przodzie rankingu. Dodatkowo warto zaznaczyć, że potrafią żyć aż do pięćdziesięciu lat. To szczególnie ważna informacja dla tych, którzy planują zająć się hodowlą papug lub też wymarzyli sobie po prostu posiadać taką w domu. Istotne jest też to, że nie jest dobrym pomysłem, by papuga stała się prezentem dla dziecka. Może ono szybko się zniechęcić, zaniedbać, a przy tym nieświadomie ją skrzywdzić.

Żako kongijskie

Zanim zdecydujemy się na to, by kupić papugę żako, warto wiedzieć, że będzie ona wymagała odpowiedniej opieki. I nie chodzi tutaj tylko o klasyczne sprzątanie klatki. To jest czynność, którą trzeba będzie robić regularnie, by dbać o higienę. Ważniejsze jest to, że papugi często mogą pochodzić z tak zwanych odłowów. To oznacza, że zostały złapane w swoim naturalnym środowisku, a następnie przetransportowane do kraju w którym je sprzedano. W takim przypadku ptaki z początku będą strachliwe, a nawet przerażone. Tym samym, początek oswajania będzie bardzo ciężki.

papuga

Żako kongijskie bardzo długo aklimatyzuje się w nowym środowisku. Jeżeli zdecydujemy się włożyć coś nowego do klatki papugi, może ona się poważnie przestraszyć. Warto więc poważnie podejść do tego i starać się nie stresować dodatkowo ptaka. Żako mają delikatną psychikę, którą dość łatwo „zepsuć”. To może doprowadzić do samookaleczania się zwierzęcia. Staną się nerwowe i mogą nawet zacząć wyskubywać sobie pióra lub też stać się ospałe i apatyczne. Dlatego, by żako kongijskie mogło dobrze się czuło, będzie to wymagało bardzo dużo czasu, ale z całą pewnością warto się poświęcić.

Warto także wiedzieć, że ta „gadająca papuga” nie jest zwolenniczką samotności. Będzie to oznaczało, że zostawiona sama sobie, także nie będzie czuła się komfortowo. Jest to spowodowane tym, że papuga żako, gdy zaaklimatyzują się już w nowym środowisku, poczują się jak członek rodziny. I właśnie w ten sposób będą traktowały swojego opiekuna. Najlepiej więc mieć jak najwięcej wolnego czasu, gdy żako pojawi się w domu. Nie oznacza to, że posiadając papugę, nie możemy opuszczać mieszkania, ale powinniśmy liczyć się z tym, że będziemy mieli mniej czasu dla siebie.

Gadająca papuga

Istotną informacją dla osób chcących zakupić papugę jest to, że ptak sam wybiera sobie „opiekuna”, czyli człowieka którego będzie traktował jak rodzinę. I na to, kogo wybierze, nie mamy najmniejszego wpływu. Warto także posiadać już jakikolwiek doświadczenie w temacie hodowli ptaków. Będzie to bardzo pomocne i pomoże w lepszej aklimatyzacji ptaka w domowym środowisku.

klatka dla ptaków

Co jedzą papugi żako? Tutaj najlepiej sprawdzi się pokarm dla dużych ptaków, w którego składzie znajdziemy ziarna słonecznika (prążkowy lub biały), kukurydzę, pszenicę, owies czy też łuskane orzeszki ziemne lub orzeszki pini. Jak dawkować takie pożywienie? Tutaj najlepiej będzie zasięgnąć opinii specjalisty, który doradzi. Ilość pokarmu powinna być dostosowana do zdrowia, wagi i wieku papugi. Dietę uzupełnić będzie trzeba jeszcze specjalnymi owocami i warzywami dla ptaków.

A co z tak popularnym stwierdzeniem, że żako potrafią mówić? Jest to częściowo prawda. Papugi doskonale naśladują usłyszane dźwięki, a wychowywane od małego w ludzkim środowisku, wśród powtarzanych dźwięków znajdzie się także ludzka mowa. Wprawdzie nie ma dowodów na to, że można z nimi przeprowadzić prawdziwą wymianę zdań, ale żako potrafią dopasowywać odpowiedzi do sytuacji w której się znajdują.

Ile kosztuje żako?

Decydując się na hodowanie w domu papugi, należy liczyć się z kosztami. Cena żako nie będzie należała do najmniejszych. Ptak może kosztować nawet kilka tysięcy złotych, a to dopiero początek wydatków. Do tego należy doliczyć koszty wyposażenia, czyli na samym początku klatkę. Powinna być dużych rozmiarów, bo i sama papuga do małych nie należy. Dorosłe osobniki mogą mieć nawet ponad trzydzieści centymetrów wysokości.

Cena papugi żako zostanie nam jednak w pełni zrekompensowana. Ptaki nie tylko przywiązują się do człowieka, ale są także jego oddanymi kompanami. Przez to, że są długowieczne i dzięki odpowiedniej opiece możemy być pewni, że zostaną z nami na bardzo długo. Musimy tylko o nie dbać.

Autor: Redakcja

Udostępnij ten post na

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.