Goście obiadów czwartkowych – kim byli?

obiadObiady czwartkowe były chyba jednymi z najpopularniejszych posiłków w polskiej kulturze. Po dziś dzień uczniowie w szkołach uczą się o tych, którzy w nich uczestniczyli. Kim byli?

Te uroczystości, bo inaczej nie można ich nazywać, powstały dzięki Adamowi Czartoryskiemu. Jednak to nazwisko króla Stanisława Augusta Poniatowskiego pojawia się w szkolnych podręcznikach. Obiady powstały jako bezpośrednia kontynuacja popularnego ówcześnie we Francji trendu, gdzie intelektualiści spotykali się, by rozmawiać o kulturze.

Ciekawe jest to, że gośćmi obiadów czwartkowych byli tylko… mężczyźni. Spotkania rozpoczęły się w 1770 roku i z początku dyskutowano na nich głównie o literaturze oraz nauce. Z czasem tematy dyskusji rozrastały się, by zahaczać już o malarstwo oraz inne dziedziny szeroko pojętej sztuki. Obiady trwały po kilka godzin i rzadko kiedy kończyły się wcześniej niż po trzech godzinach. Wydarzenie przyczyniło się znacznie do rozwoju literatury. Część z powstałych na obiadach utworów została opublikowana w tygodniku „Zabawy Przyjemne i Pożyteczne”, które uznaje się za pierwszy tego typu magazyn w Polsce.obiad

I choć od osławionych obiadów mięło już ponad dwieście lat, cały czas są one przywoływane w obecnej kulturze. Nie tylko w dziełach literackich czy malarskich, ale także w dziedzinach, które wydają się wręcz idealne, by oddawać ducha spotkań odbywających się przed wiekami w Łazienkach Królewskich w Warszawie. Chodzi oczywiście o kuchnię. Niektórzy kucharze postanowili kontynuować tradycję zapoczątkowaną przez Stanisława Augusta Poniatowskiego i zapraszają do swoich restauracji osobistości ze świata kultury. Goście obiadów czwartkowych dzielą się swoimi historiami i na szczęście nie występuje już podział na płeć uczestników. Warto zainteresować się tego typu wydarzeniami, bo zawsze można dowiedzieć się na nich czegoś nowego.

Autor: Redakcja

Udostępnij ten post na

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.