Jak fotografować w nocy

jak fotografować w nocyPoczątkujący fotograf, a nawet taki, który wie już jak dobrze radzić sobie z aparatem, często ma problemy z robieniem zdjęć w warunkach kiepskiego oświetlania. I nie chodzi tylko o to, kiedy próbujemy zrobić zdjęcie w ciemnym pomieszczeniu. Warto więc wiedzieć, jak fotografować w nocy.

Największym problemem, który wiąże się z tym, jak fotografować w nocy, jest oczywiście brak poprawnego oświetlenia. Zdjęcia powstają w wyniku naświetlania, a gdy dostęp do światła jest mocno ograniczony, trudno wykonać dobre zdjęcie. Zazwyczaj wychodzą one mocno rozmyte, niewyraźne lub zwyczajnie zbyt ciemne, by cokolwiek na nich zobaczyć. Jak więc sobie z tym poradzić?

Jak fotografować w nocy?

Kluczowym warunkiem będzie odpowiednie przygotowanie naszego aparatu. Wiele z nowych modeli ma w standardzie już coś, co nazywane jest „trybem nocnym”. Takie automatyczne ustawienia mogą pomóc, choć nie będą idealnie działały, ale tak zazwyczaj działają ustawienia auto. Warto więc poznać możliwości aparatu tak, by móc samemu dobrać ustawienia według warunków oświetleniowych i sprzętu.

Ustawienia sprzętu

Najważniejsze są dwa ustawienia. Jedno to ISO, a drugie to wydłużony czas naświetlania. W przypadku tego drugiego podczas słonecznej pogody są to milisekundy, ale w nocy potrzeba już znacznie więcej czasu. Oczywiście przy takim wydłużonym czasie trzeba pamiętać o tym, że aparat powinien być nieruchomy, by zdjęcia nie wychodziły rozmyte. Najlepiej skorzystać ze statywu lub postawić sprzęt na czymś stabilnym, np. murku czy pieńku.

noc

ISO to inaczej czułość. Im większa jej wartość, tym krótsze czasy naświetlania pozwolą na robienie nocnych zdjęć, a tym samym może nie być potrzebny statyw. Tutaj jednak pojawia się pewien problem. Im wyższe ISO, tym większe „szumy” na fotografiach.

Nie ma prostej odpowiedzi na to, jak fotografować w nocy. Najlepsza jest praktyka, która pozwoli nam odpowiednio przygotować sprzęt, by później cieszyć się ze świetnych zdjęć. Nic tak nie sprawi nam przyjemności, jak np. zrobienie fotografii zaćmienia księżyca czy spadających gwiazd.

Autor: Redakcja

Udostępnij ten post na

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.