Jak leczyć kaca?

jak leczyć kacaCzasem zdarza się tak, że przesadzimy z alkoholem, a kolejnego dnia nie jesteśmy w stanie normalnie funkcjonować. To tak zwany kac, czyli reakcja naszego organizmu na zbyt dużą ilość spożytych napojów wyskokowych. Nie ma w tym nic przyjemnego, ale na szczęście są sposoby, by sobie z tym uczuciem poradzić. Jak leczyć kaca i szybko wrócić do pełni sił?

Warto zacząć od tego, skąd w ogóle bierze się kac? Przecież nie zawsze jest tak, że po ciężkiej nocy przychodzi równie ciężki dzień. Co w takim razie powoduje to niezbyt przyjemne uczucie, które może przysporzyć nam wielu nieprzyjemności? W tym oczywiście potężny ból głowy czy żołądka? Odpowiedzialna jest za to wątroba, choć raczej to nie ją powinno obarczać się winą. Chodzi o to, że podczas spożywania alkoholu, ten właśnie organ ma za zadanie oczyścić nasz organizm z toksyn. Wytwarza więc enzymy, które zamieniają alkohol w aldehyd oraz kwas octowy.

Jak leczyć kaca?

Zarówno aldehyd, jak i kwas octowy, nie wypływają zbawiennie na organizm. Podwyższają ciśnienie oraz działają na żołądek. I tym właśnie jest wspomniany kac, który często dopada nas po zbyt dużym spożyciu alkoholu. Nie zawsze musi to być duża ilość, bo czasem wystarczy naprawdę niewiele, by kolejnego dnia cierpieć. Oznacza to problemy z pracą oraz normalnym funkcjonowaniem. Niestety, ale mamy także złe informacje. Nie istnieje żaden lek, który leczyłby kaca.

Czy istnieje więc odpowiedź na pytanie, jak leczyć kaca? Oczywiście, że tak, choć to raczej niwelowanie jego skutków, niż faktyczne leczenie. Nie oznacza to jednak tego, że nie warto próbować, szczególnie, że domowe sposoby na kaca znane są od wieków. I co więcej, potrafią zdziałać czasem cuda, a nie będą kosztowały majątku. Który z nich najlepiej się sprawdzi i który wybrać dla siebie?

Jak zapobiec kacowi?

Jak zwalczyć kaca? To pytanie, które często sobie powtarzamy. Domowe sposoby, które zaraz opiszemy mogą się jednak nie przydać, jeżeli wcześniej zadbamy o to, by się odpowiednio przygotować. Oczywiście jedynym sprawdzonym sposobem na to, żeby kaca nie mieć, jest nie ruszanie alkoholu, ale można lekko ograniczyć jego działanie na organizm. Jak to zrobić? Przede wszystkim warto być wcześniej wypoczętym. Jeżeli uda nam się odpowiednio dobrze wyspać, istnieją większe szanse na to, że dnia kolejnego nie będziemy odczuwać aż takiego bólu głowy i żołądek dam nam „spokój”.

jak leczyć kaca

Kolejną rzeczą, o której warto pamiętać, to pełen żołądek. Oczywiście nie do przesady, bo to też nie wypływa najlepiej na ludzki organizm. Istotne jest jednak to, żeby być najedzonym. Wtedy nasze ciało inaczej przyswaja alkohol, a tym samym kac kolejnego dnia będzie po prostu mniejszy. Warto także uzupełnić niedobór witamy C. Można to zrobić za pomocą witamin w tabletkach, ale dobrym sposobem będzie ugotowanie wcześniej kwaśnej zupy (kapuśniak czy żurek). Jeżeli będzie też „tłusta”, tym lepiej. Nie polecamy także „mieszania” alkoholi, bo skutki mogą być opłakane. Lepiej zdecydować się na jeden rodzaj „procentów” oraz ograniczyć w tym czasie palenie papierosów.

Jak zwalczyć kaca?

Jeżeli jednak nie udało nam się i dopadł nas kac, warto sięgnąć po sprawdzone metody jego leczenia. Kluczowym elementem o którym trzeba pamiętać, jest nawodnienie organizmu. Oznacza to, że musimy mieć pod ręką duże ilości… wody. Pozwoli ona uzupełnić brakujące w ciele minerały oraz mikroelementy. Możemy także sięgnąć po kawę, której właściwości wpływają na zwężanie się naczyń krwionośnych. To prowadzi do tego, że ból głowy może być zwyczajnie mniejszy. Pomagają także napoje izotoniczne przeznaczone w normalnych warunkach dla sportowców. Domowe sposoby na kaca to także sok pomidorowy, który bogaty jest w potas czy w ogóle soki owocowe zawierające cukier. Miód także potrafi mieć zbawienne działanie o ile nie przesadzimy z jego ilością (w przypadku słodzenia napojów).

Jeżeli chcemy wiedzieć, jak zwalczyć kaca, to niestety, ale będzie to od nas wymagało jeszcze samozaparcia. Najprostszym, a jednocześnie bardzo trudnym zadanie będzie… wzięcie prysznica rano. Pozwoli on skórze lepiej oddychać, a dodatkowo mocno orzeźwi. Podobnie jak spacer, choć to przy mocnym kacu może być bardzo dużym problemem. Warto także sięgnąć po przygotowaną dzień wcześniej kwaśną zupę. Polecamy także rosół, który jak to mawiali już starsi i bardziej doświadczeni ludzie, ma swoją zbawienną moc na kaca.

Co na kaca, a co nie?

Do wyżej opisanych sposobów na to, jak leczyć kaca, warto dodać jeszcze jeden, choć niekoniecznie go polecamy. Chodzi oczywiście o tak zwany „klin”, czyli innymi słowy małą dawkę alkoholu. Drink pozwoli komórkom w ciele lepiej działać i przerobić to, co w nich dalej zalega. Są jednak rzeczy, których nie polecamy. Wśród nich jest na przykład branie leków, które nie pochodzą ze sprawdzonego źródła. Wiele firm reklamuje je jako „leki na kaca”, a w rzeczywistości to po prostu bomby witaminowe. To można zastąpić domowymi sposobami, które nie wymagają od nas wychodzenia do apteki. Oczywiście, jeżeli jest bardzo źle, to może być konieczna wizyta u lekarza. Nie powinno się ignorować żadnych problemów zdrowotnych.

jak leczyć kaca

W żadnym wypadku nie zachęcamy do spożywania alkoholu, ale jeżeli już to zrobiliście, walczcie z kacem odpowiedzialnie.

Autor: Redakcja

Udostępnij ten post na

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.