Czym jest i jak leczyć nerwicę?

Jak leczyć nerwicęŻyjemy w czasach, kiedy stres może dopaść nas w każdej chwili. Ciągłe przemęczenie prowadzi do chorób, a te wyniszczają nasz organizm w zastraszającym tempie. Jedną z nich jest właśnie nerwica, czyli poważne zaburzenie psychiczne, które może mieć zatrważające skutki. Jak leczyć nerwicę i czy jest w ogóle na to sposób?

Niestety, ale często jest tak, że nerwicą nazywa się coś, co nią nie jest. To określenie przylgnęło do pewnego schematu zachowań, który kojarzyć się może z po prostu dużym stresem. Owszem, część z objawów nerwicy jest bardzo podobna do objawów stresowych. Jednak trzeba znać różnicę pomiędzy jednym, a drugim tak, by nawet przypadkiem nie wyrządzić komuś krzywdy.

Co to jest nerwica?

Zapewne wiele osób może się teraz zastanawiać, co to jest nerwica, skoro nie stres. Otóż nerwica to nic innego, jak zaburzenie lękowe, ale takie, które nie prowadzi do powstawania omamów. Najczęściej występuje u osób w wieku od 25 do 45 lat, ale nie jest to oczywiście reguła. Nerwica może pojawić się tak naprawdę w każdym wieku i u każdej osoby, niezależnie od płci. Zdiagnozowanie nerwicy nie jest też tak proste, jak mogłoby się wydawać.

Należy bowiem uważnie obserwować swoje ciało i częściowo samemu odkryć dlaczego oraz jak reaguje na konkretne sytuacje. Sytuacje, które mogą wywoływać napady lękowe. Nowa praca, stresująca praca, kłopoty rodzinne, śmierć najbliższej osoby. Powodów wywołujących nerwicę może być bardzo dużo, a u każdego człowieka mogą być inne. Warto więc w pierwszej kolejności dowiedzieć się, jakie są objawy nerwicy, bo te rozpoznać dość łatwo.

Objawy nerwicy

Wśród objawów nerwicy można wyróżnić te, które są typowo psychologiczne, jak i te typowo fizyczne. Do tych pierwszych można zaliczyć chociażby lęk w ogólnej postaci i niekoniecznie sprecyzowany. Nie musimy wiedzieć czego i dlaczego się lękamy. To uczucie po prostu się pojawia i co najgorsze, nie chce tak łatwo zniknąć, a na dodatek nie pozwala na normalne funkcjonowanie. Kolejnymi objawami nerwicy mogą być także zaburzenia pamięci, czyli sytuacje, kiedy nie pamiętamy naszych konkretnych działań.

Objawy nerwicy to także powtarzające się koszmary oraz uczucie niepokoju. Do tego dochodzić może oczywiście problem ze snem, a dodatkowo ogólne poczucie zmęczenia. Czasem także działa to w drugą stronę i zamiast zmęczenia pojawia się nadpobudliwość. Do objawów nerwicy zaliczyć także trzeba te, które pojawiają się w formie stricte fizycznej. Wśród nich może wystąpić więc uciążliwy, a nawet migrenowy ból głowy. Do tego także nadciśnienie, tiki nerwowe czy suchość w ustach. U mężczyzn mogą pojawić się kłopoty z erekcją. Nadmierne pocenie się i problemy skórne czy mdłości to także objawy typowe dla nerwicy.

objawy nerwicy

Przyczyny nerwicy

Co powoduje, że nasze ciało oraz mózg reagują w ten sposób? Przyczyn nerwicy może być bardzo dużo, ale głównie skupiają się one wokół emocji. Nerwica może pojawić się po traumatycznych przeżyciach czy silnych urazach psychicznych. Także wtedy, kiedy niestety dużo się stresujemy lub jesteśmy ciągle na ten stres wystawieni. Przemęczenie organizmu także odgrywa tutaj ogromną rolę, która może być jednym z czynników powodujących nerwicę.

Rodzaje nerwicy

Wprawdzie nerwica nie jest obowiązującym terminem medycznym, bo obecnie ten stan określa się zaburzeniami nerwicowymi lub też zespołami behawioralnym. Jednak można także określić, jakie są rodzaje choroby, która dotknęła nas lub też naszych bliskich. Warto je wszystkie znać, bo wiedzieć do kogo się zwrócić po pomoc. Bo w takich sytuacjach, kiedy pojawia się nerwica, konieczna może być pomoc specjalisty, czyli lekarza.

Przejdźmy jednak najpierw do rodzajów choroby. Jednym z nich jest fobia. To określenie, które oznacza, że ogarnia nas nieuzasadniony niczym lęk. Może występować w przeróżnych sytuacjach i dotyczyć zarówno zachować innych ludzi, zdarzeń wokół nas, jak i nawet pojawiających się w okolicy przedmiotów.

Kolejnym rodzajem będzie zaburzenie obsesyjno-kompulsyjne. Charakteryzuje się ono tym, że pojawiają się wyjątkowo natrętne oraz męczące zachowania (również myśli). Nie sposób się od nich uwolnić, a z czasem mogą tylko przybierać na sile. Popularnym określeniem , które pojawia się przy tego typu zachowaniach jest „nerwica natręctw”. Często, podobnie jak samo słowo „nerwica”, jest mocno nadużywane.

Można wyróżnić jeszcze jeden objaw nerwicy, a mianowicie hipochondrię. To nic innego, jak mocno przesadzone dbanie o swój stan zdrowia, a także permanentny strach związany z jego ewentualną utratą. Czasem dochodzi do tego, że niektórzy wmawiają sobie istnienie pewnych chorób.

Jak leczyć nerwicę?

Owszem, nerwica jest zaburzeniem, która da się leczyć. Tutaj jednak konieczna będzie pomoc specjalisty, który nie wyrządzi większej krzywdy. Chodzi o to, żeby mieć do lekarza zaufanie, a nie szukać pomocy u domorosłych psychologów. W przypadku nerwicy nie ma żartów, ani miejsca na eksperymentowanie. Na szczęście istnieją odpowiednie ośrodki, które są w stanie pomóc. Także infolinie zapewniające pomoc psychologiczną. Nie wolno bać się zwrócić do obcej osoby o pomoc i najlepiej zrobić to, zanim będzie po prostu za późno.

Autor: Redakcja

Udostępnij ten post na

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.