Jak mądrze zarządzać czasem?

czasCzasem każdemu zdarza się zastanawiać nad tym, jak innym udaje się robić kilka rzeczy na raz. Wszak doba ma tyle samo godzin dla wszystkich, a tymczasem wiele osób zwyczajnie znajduje czas na wszystko, co sobie zamarzy. Jak to robią?

Odpowiedź wydaje się banalnie prosta – potrafią skutecznie zarządzać czasem. Tylko czym tak naprawdę jest ten proces, o którym często słyszymy w mediach – zazwyczaj z ust trenerów personalnych lub coachów? Otóż jest to planowanie swoich działań oraz dbanie o to, by tych planów się trzymać. Bo o ile łatwo powiedzieć sobie, że coś się zrobi, to już znacznie trudniej dotrzymać złożonych obietnic.

czas

Kluczem do dobrego zarządzania czasem jest więc planowanie. Warto postawić sobie bardzo ważne pytanie. Ile czasu dziennie marnujemy? Marnowanie można rozumieć na wiele sposobów, bo czy bezczynne siedzenie przed telewizorem jest czymś takim? Odpowiedź nie jest łatwa. Bo choć może się wydawać, że leżenie na kanapie i wpatrywanie się w szklany ekran jest marnotrawstwem czasu, to jednak godzinka, którą po pracy spędzimy na odpoczynku i oglądaniu ulubionego serialu, będzie zwyczajnym odpoczynkiem. Ważne jest, by znaleźć równowagę.

Odpoczynek jest równie ważny, jak dobrze zaplanowane prace. Często jedno przeważa nad drugi i zamiast oddawać się pracy lub realizacji celów, stawiamy na… lenistwo. O wiele łatwiej siedzieć na kanapie niż np. zacząć biegać. Z tego powodu pojawiają się wymówki, że „przecież nie mam czasu”. Jednak jeżeli dobrze się zastanowić, to czas bez problemu zawsze się znajdzie. Rezygnując z godzinny dziennie oglądania telewizji, zyskujemy aż siedem godzin tygodniowo na realizację swoich planów. A to zaledwie pierwszy krok, bo im szybciej zaczniemy realizować postawione sobie cele, tym więcej czasu będziemy chcieli na nie poświęcać.

Autor: Redakcja

Udostępnij ten post na

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.