Jak radzić sobie z suchą skórą?

skóraSucha skóra może nie wydawać się dużym problemem, ale nie powinno się ignorować. Zaniedbania mogą prowadzić do poważnych chorób, których nie wyleczy już zwykła wizyta u dermatologa.

Prawidłowe funkcjonowanie skóry to podstawa życia. To ona sprawia, że odczuwamy i interpretujemy otaczający świat. Sprawia, że kontroluje temperaturę ciała, chroni przed infekcjami, a odpowiednio zadbana potrafi wpłynąć na ogólne postrzeganie człowieka. Dlatego bardzo ważne jest, by o skórę odpowiednio dbać.skóra

Istnieje wiele przyczyn suchej skóry. Jednym z nich jest chociażby temperatura. Zmienne warunki klimatyczne, w tym gorące czy zimne powietrze, mogą zaburzać czynności bakteryjne skóry. A to prowadzi do pierwszych problemów z suchą skórą. Objawiają się one zwiększoną wrażliwością powierzchni, którą dotknęła suchość. Staje się ona wtedy szorstka, ściągnięta i swędząca. W poważniejszych przypadkach można nawet odczuwać ból.

W myśl starego porzekadła, lepiej zapobiegać niż leczyć. Tak samo jest w przypadku problemów ze skórą. Często rozwiązaniem problemu jest banalny i wystarczy zmiana środków higieny osobistej. Inny płyn do kąpieli, taki zawierający środki nawilżające, może zdziałać cuda. Dużo gorzej sytuacja wygląda w chwili, gdy sprawa dotyczy dziecka. W jego przypadku sprawa jeszcze bardziej się komplikuje ze względu na to, że jego skóra jest znacznie cieńsza niż u osoby dorosłej. Tym samym jest o wiele wrażliwsza na wszelkiego rodzaju podrażnienia.

Sucha skóra u dziecka może być spowodowana alergią wywołaną przez niewłaściwie dobrany proszek do prania. Warto dobrze wypłukiwać każde ubranie, które zakładać będzie dziecko, by nie zostawały na nim ślady detergentów. W przypadku zauważenia pierwszych problemów skórnych u dziecka, bez zwlekania należy udać się do lekarza. Mogą to być objawy AZS, czyli Atopowego Zapalenia Skóry – choroby, która będzie towarzyszyć dziecku już do końca życia.

Autor: Redakcja

Udostępnij ten post na

1 Komentarz

  1. Sama mam suchą skórę i wiem, że bardzo ważna jest odpowiednio zbilansowana dieta. Z kosmetykami trzeba uważać, wystarczy jakiś mocniejszy składnik i skóra jest podrażniona. Najlepsze są proste kremy z mocznikiem albo lanoliną, ja używam kremu z mocznikiem linourea, dobrze i długotrwale nawilża

    Napisz odpowiedź

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.