Jak rozpoznać łysienie androgenowe?

Jak rozpoznać łysienie androgenowe?

Fot. PixaBay

Łysienie to problem, który dotyczy nie tylko mężczyzn, choć to ich dotyka najczęściej. Ta przypadłość dotyka coraz większej liczby osób, ale są sposoby na to, by ją czasowo ograniczyć. A co w przypadku, gdy to genetyka stoi na naszej drodze i jak rozpoznać łysienie androgenowe?

Istnieje wiele rodzajów łysienia (łysienie plackowate, łysienie skroniowe itd.), ale w większości, główną przyczyną wypadania włosów u mężczyzn, jest łysienie androgenowe. To oczywiście nie jedyny z powodów, bo na gęstość oraz ilość włosów wpływają także czynnik, takie jak stres, przebyte choroby, niewłaściwa dieta czy nawet uwarunkowania terytorialne.

Jak rozpoznać łysienie androgenowe?

Zanim przejdziemy do tego, jak rozpoznać łysienie androgenowe, najpierw odpowiedzmy na pytanie, czym ono w ogóle jest. To spowodowana genetycznymi uwarunkowaniami przypadłość, która dotyka około 50 procent mężczyzn po 50 roku życia i 40 procent kobiet po 70 roku życia. Często łysienie androgenowe nazywane jest także „łysieniem męskim”. Wypadanie włosów w tym przypadku, spowodowane jest nadwrażliwością organizmu na związek chemiczny, który nazywa się dihydrotestosteron (DHT) i jest pochodną testosteronu, więc to zrozumiałe, że przypadłość dotyka w większości mężczyzn.

 Co robić? Jak działać?

Jest więc to genetyczne wypadanie włosów, a to oznacza, że do odpowiedniego jego leczenia, będzie konieczna wizyta u lekarza. W tym przypadku dermatologa oraz trychologa. Jednak pierwsze objawy łysienia, można rozpoznać samodzielnie. Zazwyczaj zaczyna się ono od skroni, a potem przerzedzeniu ulegają włosy na czubku głowy. Samo łysienie androgenowe może mieć także inne skutki, a mianowicie może pojawić się łojotok oraz łupież, ponieważ osłabione mieszki włosowe pozbawione zostają otoczki kolagenowej. Czy jest coś, co na wypadanie włosów pomaga? Oczywiście, że tak, ale to już leki, które przepisywane są przez specjalistów. W przypadku zaburzeń genetycznych, nie ma co niestety liczyć na to, że domowe sposoby zdziałają cuda. Jeżeli zauważyliście u siebie niepokojące objawy, warto udać się więc do trychologa. Im szybciej, tym lepiej.

                                                                                                                                                   Jak rozpoznać łysienie androgenowe?

                         Fot. PixaBay

Autor: Redakcja

Udostępnij ten post na

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.