Jak skutecznie ograniczyć ulewanie pokarmu u niemowlaka?

Problem z ulewaniem dotyczy większości niemowląt. Przyczyn można poszukiwać w niewłaściwym przystawieniu dziecka do piersi czy niewłaściwym ułożeniu butelki, co powoduje połykanie przez dziecko zbyt dużo powietrza. Przyczyną może być również refluks bądź alergia.

Niemowle

Źródło: http://www.rmtart.com

Ulewanie w trakcie karmienia

Jeśli pokarm ulewa się w trakcie karmienia piersią, zmień delikatnie pozycję dziecka tak, by główka była wyżej niż nóżki. Gdy masz dużo pokarmu, odciągnij nadmiar przed karmieniem, pokarm będzie płynął mniej intensywnie, a to również ma znaczenie. Ulewanie pokarmu jest również związane z przekarmianiem dziecka. Jeśli mama przystawia malucha do piersi za każdym razem, gdy zaczyna płakać, dziecko otrzymuje zbyt duże porcje i pokarm zaczyna się ulewać. Zwróć uwagę również czy w trakcie karmienia, dziecko ma w ustach całą brodawkę.

Ulewanie po karmieniu

Jeśli ulewanie występuje po karmieniu, to trzymaj dziecko w odpowiedniej pozycji, pionowej, póki mu się nie odbije. Dziecko ułóż w łóżeczku na boku, nie na wznak. Pozycja na wznak może prowadzić do zakrztuszenia się w momencie, gdy pokarm będzie się cofał. Delikatnie unieś również materac od strony główki, wówczas utrudnione jest ulewanie się.

Mleko przeciw ulewaniu

Jeśli karmisz butelką, to sięgaj po mleko przeciw ulewaniu się. Melko powinno mieć symbol AR, czyli antyrefluksowe. Właściwe mleko minimalizuje problem ulewania i krztuszenia się w trakcie karmienia oraz po nim.

Jeśli ulewanie się pokarmu nabiera na sile, a dziecko nie przybiera na wadze, konieczna jest konsultacja z pediatrą.

Źródło głównego obrazka: http://www.batimama.com.

Autor: Ania

Udostępnij ten post na

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.