Jak zacząć fotografować?

zdjęciaFotografia przeżywa właśnie swoją drugą młodość. Powszechny dostęp do cyfrowych aparatów sprawił, że każdego dnia ktoś rozpoczyna swoją przygodę z tą magiczną dziedziną sztuki. Jak więc zacząć?

Może wydawać się, że nie ma nic prostszego niż zrobienie dobrego zdjęcia. Wszak co może być trudnego w naciśnięciu spustu migawki? Wydaje się, że potrzeba jedynie dobrego aparatu. Z dobrą matrycą, obiektywem no i rzecz jasna lampą. To dokładnie taka sama sytuacja jak z gotowaniem. Nie wystarczą dobre, nowe garnki, by potrawy wychodziły znakomicie. Potrzeba czegoś więcej.

Oczywiście dobry sprzęt znacznie ułatwi podjęcie pierwszych prób z fotografią. Jednak na samym początku przygody z fotografią nie warto inwestować dużych pieniędzy. Szczególnie dlatego, że teraz w większości smartfonów znajdują się już całkiem interesujące aparaty. Nie zrobimy nimi może idealnego zdjęcia, ale na sam początek, więcej nie potrzebujemy.

aparat

By zrobić interesujące zdjęcie warto pamiętać o podstawach. Przede wszystkim liczy się światło, które jest najważniejszym elementem. Dobra fotografia może być niedoświetlona, ale żeby ją wykonać potrzeba już profesjonalisty. Czasem wystarczy skorzystać z naturalnego światła, choć nie zawsze ono wystarczy. W takiej sytuacji można posiłkować się lampą (wbudowaną w aparat lub zewnętrzną) lub spróbować doświetlić kadr za pomocą innych źródeł światła (np. świeczkami).

Kluczem jest jednak coś innego. Kadrowanie zdjęcia potrafi sprawić, że nawet z nieciekawego obrazu powstanie małe dzieło sztuki. Warto zainteresować się tym, czym jest tak zwany złoty podział. Tłumaczy on jak układać obiekty w obrębie kompozycji, by cały kadr był lepszy. Umieszczanie wszystkiego w centrum może wydawać się interesujące, ale z czasem stanie się nudne, a zdjęcia nie będą się niczym wyróżniały wśród setek innych.

Chwytajcie więc za telefony czy aparaty i próbujcie.

Autor: Redakcja

Udostępnij ten post na

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.