Jak zostać wolontariuszem?

Jak zostać wolontariuszem

Czasem przychodzi taki czas w naszym życiu, że chcemy zacząć pomagać innym. Nie tylko ludziom, ale także i zwierzętom. Jak zostać wolontariuszem, czyli kimś, kto poświęca swój wolny czas, a nieraz nawet i środki finansowe, by pomagać tym, którzy tej pomocy najbardziej oczekują? Oto co musisz wiedzieć o wolontariacie i tym, jak się do niego przyłączyć.

Bycie wolontariuszem, gdziekolwiek to by się nie odbywało, wymaga poświęceń. Nie chodzi tutaj nawet o sam wolny czas czy pieniądze (np. na dojazdy), ale przede wszystkim o psychikę. To dość męczące zajęcie, więc jeżeli ktoś nie jest stu procentowo przekonany do tego, że się nadaje, niech lepiej nie próbuje. Ewentualnie niech przyjdzie do interesującego do ośrodka, gdzie chciałby wspomniany wolontariat odbywać i niech porozmawia z pracującymi tam osobami. To najlepszy sposób na to, żeby się przekonać, czy faktycznie będzie to dla niego zajęcie.

Jak zostać wolontariuszem?

Jakie kompetencje wymagane są od wolontariuszy w różnych miejscach? Nie zawsze takie same, ale zawsze trzeba je sprawdzić przed przystąpieniem do wolontariatu. Wspomniana rozmowa z pracownikiem danej placówki będzie pomocna, ale można tez sprawdzić potrzebne informacje na stronie internetowe konkretnego miejsca. Czy da się jednak odpowiedzieć konkretnie na to, jak zostać wolontariuszem? Oczywiście, że tak, ponieważ niektóre warunki są wszędzie takie same.

Jak zostać wolontariuszem

Najistotniejszą informacją jest ta, że wolontariusze nie mogą działać w firmach z obszaru działalności gospodarczej. Oznacza to, że ich działania nie mogą być nastawione na zysk, bo to nie tylko kłóci się z samą ideą niesienia pomocy, ale także z zapisami w ustawie, która została opublikowana w dzienniku ustaw w 2003 roku. Czy to też oznacza, że osoby niepełnoletnie nie mogą zostać wolontariuszami? Nie, ale w niektórych placówkach może się okazać, że będzie wymagana od nich zgoda rodzica lub prawnego opiekuna. Warto też wiedzieć, że wolontariat także powinien być uwarunkowany prawnie czyli powinna zostać podpisana odpowiednia umowa, która określa podział obowiązków i praw.

Jak zostać wolontariuszem w szpitalu?

Warto prześledzić poszczególne placówki, by dowiedzieć się o możliwościach zostania wolontariuszem. Jeżeli komuś marzy się praca w szpitalu oraz pomaganie pacjentom, może napotkać na swojej drodze sporo problemów. Głównie dlatego, że nie wszystkie szpitale chętnie zgadzają się na wolontariat. Nie dlatego, że brakuje chętnych czy miejsc, gdzie można by skorzystać z pomocy wolontariuszy, ale głównie z obawy przed szkodami, które ci mogą wyrządzić. Należy bowiem pamiętać, że w szpitalu znajduje się naprawdę drogi sprzęt diagnostyczny, który może zostać niechcący uszkodzony.

Do tego dochodzi jeszcze zagrożenie epidemiologiczne czy związane z niedochowaniem tajemnicy lekarskiej. Wolontariusze nie muszą przecież składać przysięgi, ale dyskrecja jest w szpitalu więcej, niż tylko wskazana. Czy to oznacza, że w ogóle nie da się zostać wolontariuszem w szpitalu? Oczywiście, że się da, ale placówka może wtedy wymagać przejścia dodatkowych szkoleń i testów, by móc przystąpić do działań. Dlatego szpitale często szukają wolontariuszy przez Urzędy Pracy, gdzie mogą skorzystać z przeszkolonych już np. opiekunów medycznych. Jeżeli chcemy więc zostać wolontariuszem w szpitalu, warto udać się także do urzędu, a nie samej placówki zdrowia.

Jak zostać wolontariuszem w domu dziecka?

W przypadków domów dziecka sytuacja wygląda odrobinę inaczej. Tutaj najważniejsza będzie deklaracja odnośnie tego, ile czasu ktoś jest w stanie poświęcić na wolontariat. Dzieci bardzo łatwo przywiązują się do osób, więc same wizyty w placówce powinny być regularne. Jeżeli więc ktoś nie ma czasu, a chciałby tylko robić coś takiego „z doskoku”, niech lepiej poważnie się zastanowi. Zostanie wolontariuszem w domu dziecka wymaga także bycia pełnoletnim.

Żeby zostać wolontariuszem należy udać się do domu dziecka lub poszukać fundacji, które zajmują się organizowaniem tego typu spotkań. Wtedy należy uzupełnić krótki formularz i czekać na kontakt.

Jak zostać wolontariuszem

Jak zostać wolontariuszem w schronisku?

Praca wolontariusza w schronisku wygląda inaczej, niż można to sobie wyobrażać. Rzadko kiedy dostaje się możliwość wyprowadzania zwierząt na spacery, bo do tego potrzebne jest specjalne przeszkolenie. Na samym początku zajęcia będą wyglądały więc inaczej. Może to być sprzątanie klatek, przenoszenie zapasów dla zwierząt czy nawet chodzenie z ulotkami lub zbieranie podpisów pod jakąś akcją związaną ze schroniskiem. Jakie warunki trzeba spełnić, by podjąć się w ogóle takiego działania?

Zazwyczaj jest ich kilka i są podobne dla każdego schroniska. Należy mieć ukończone 18 lat oraz wyrazić chęć regularnego przychodzenia na wolontariat przez określony czas. Systematyczność, zaangażowanie oraz umiejętność pracy w grupie także jest bardzo istotna. Brak alergii oraz umiejętność zajmowania się zwierzętami także będzie pożądana.

Bycie wolontariuszem to ciężkie zadanie, ale warto się go podjąć, o ile jesteśmy pewni, że wytrzymamy. To w końcu praca, ale taka, która daje znacznie więcej, niż samą satysfakcję.

Autor: Redakcja

Udostępnij ten post na

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.