Karmienie dzidziusia

Każda mama marzy o wykarmieniu dziecka piersią, a potem stopniowym wprowadzaniu urozmaicenia diety o pyszne i zdrowe, przygotowane własnoręcznie potrawy. Czasem jednak to, co nam wydaje się idealnie dla maluszka wywołuje w jego organizmie niepożądane objawy.

W takim wypadku wygląda na to, że mamy do czynienia z alergią, bądź nietolerancją pokarmową.

DzieckoNie każda nietolerancja to od razu alergia. O tej ostatniej możemy mówić tylko wtedy gdy nieprawidłowa reakcja organizmu ma podłoże immunologiczne. Czasem po prostu jelita naszego maleństwa nie są jeszcze wystarczająco dojrzałe na przyjęcie wszystkich pokarmów.

Najczęstszymi objawami nietolerancji/alergii są: kolki, zatwardzenia, luźne stolce, wzdęcia, wymioty, kichanie, chrypka, trudności w oddychaniu, obrzęk jamy ustnej, swędzenie, czerwone plamy, wysypka, niepokój czy trudności w zasypianiu. Oczywiście każdy z wyżej wymienionych objawów powinien wzbudzić naszą czujność.

dzieckomale

Nie zawsze jednak przyczyną reakcji alergicznej naszego dziecka jest wysoka niewydolność jego organizmu. Czasem wystarczy zmienić swoją dietę, ograniczyć spożywanie produktów z wysokim ryzykiem uczulania. Należą do nich jaja, pieczywo (gluten), orzechy, miód, pomidory, soja, ryby i owoce morza, cytrusy lub drobnopestkowe owoce, a przede wszystkim mleko krowie.

U zdrowych dzieci, u których występuje podwyższone ryzyko alergii na białka mleka krowiego poleca się podawanie mleka następnego NAN. Ma przyjemny zapach, (co jest rzadkością wśród tych produktów) i nie powoduje żadnych uczuleń.

Czy któraś z Was już zetknęła się z problemem nietolerancji pokarmów u swojego dzidziusia?

Autor: Redakcja

Udostępnij ten post na

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.