Kicham przy moim kocie. Czy to alergia?

kotZwierzęta domowe potrafią dawać ciepło oraz zrozumienie, ale nie wszyscy mogą trzymać w mieszkaniu zwierzaka. Co zrobić, gdy już mamy włochatego przyjaciela, a uaktywnia się alergia?

Nieprzemyślana decyzja, impuls, chęci lub zwyczajny przypadek decydują o tym, że w domu pojawia się nowy mieszkaniec. I niestety, ale często razem z nim pojawia się także alergia. Osoby, które nigdy wcześniej nie posiadały koty czy psa, mogą nie być świadome tego, że ich organizm będzie się przez zwierzakami bronił.

Nadwrażliwość na sierść często jest przeszkodą, która nie daje możliwości cieszenia się z faktu posiadania zwierzaka. Kichanie, ból głowy, łzawienie oraz swędzenie skóry to tylko niektóre z przypadków wskazujących na uczulenie. Czy wywołują je włosy zwierzaka, które latają w powietrzu?

kichanie

Mylne jest stwierdzenie, że uczulenie powoduje sierść. Reakcje alergiczną wywołuje martwy naskórek lub białko zawarte w ślinie. W chwili, gdy pojawią się pierwsze objawy alergii warto udać się do alergologa, który wykona specjalistyczne testy. Może się bowiem okazać, że to nie alergia na kota, ale na pyłki roślin czy roztocza kurzu. Zanim zostanie podjęta decyzja o przygarnięciu kota, warto wykonać takie testy.

Jeżeli jednak zwierzątko pojawiło się już w domu, a razem z nim alergia, można zastosować kilka sprytnych sztuczek, które wyeliminują problem. Alergia na kota może być jednak opanowana, gdy wprowadzi się kilka zasad. Zwierzę nie powinno siadać wszędzie, gdzie tylko najdzie je ochota. Najlepiej wydzielić pewne strefy, które będą wolne od obecności pupila. Idealnie byłoby nie pozwolić na to, żeby kot wchodził do sypialni. Sprawi to, że w nocy nie powinno pojawiać się uczulenie.

Bawiąc się ze zwierzakiem należy bezwzględnie pamiętać o tym, żeby nie dotykać oczu zanim nie umyje się rąk. W przeciwnym wypadku pewne jest to, że łzawienie pojawi się ze zdwojoną mocą. Warto także regularnie czyścić ubrania, a nie zaszkodzi także wypróbować środki farmakologiczne, czyli specjalne tabletki, które sprawią, że alergia na kota przestanie być uciążliwa.

Autor: Redakcja

Udostępnij ten post na

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.