Kleszczowe zapalenie mózgu – jak rozpoznać?

Kleszczowe zapalenie mózguW okresie wakacyjnym, jesteśmy wyjątkowo narażeni na atak kleszczy. Choć to wyjątkowo małe zwierzęta z gatunku pajęczaków, to ich spotkanie może skończyć się dla nas tragicznie. Czym jest kleszczowe zapalenie mózgu (KZM) i czy można je samodzielnie rozpoznać?

Kiedyś twierdziło się, że samodzielne wyciągnięcie kleszcza, niczym nie grozi. Dziś już wiemy, że to nieprawda i najlepiej udać się z nim do lekarza. Oczywiście im szybciej to zrobimy, tym lepiej, bo tutaj nie ma już miejsca na żarty. Kleszczowe zapalenie mózgu może wywołać poważne konsekwencje w naszym organizmie.

Kleszczowe zapalenie mózgu

Kleszczowe zapalenie mózgu to poważna choroba wirusowa, która atakuje układ nerwowy człowieka oraz jego mózg. Nie każde ukąszenie przez kleszcza prowadzi do rozwoju choroby, ale żadnego nie powinno się lekceważyć. Wiek także ma tutaj znaczenie, bo im jesteśmy starsi, tym większa szansa na rozwinięcie się infekcji. Ta może prowadzić nawet do zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych, a tym samym prowadzić do zaburzeń mowy lub nawet porażenia kończyn.

las

Czy da się rozpoznać kleszczowe zapalenie mózgu? Częściowo tak, bo symptomy są niestety bardzo podobne do popularnego przeziębienia czy grypy. Możemy więc spodziewać się gorączki, bólów stawów oraz głowy. Widząc więc takie objawy u nas, koniecznie udajmy się do lekarza, by ten mógł zaproponować nam odpowiednie leczenie. Niestety, ale nie są obecnie znane żadne leki, które potrafią całkowicie wyleczyć KZM. Będzie więc to tylko leczenie objawowe, ale to może znacznie ułatwić dalsze życie.

Jak więc się zabezpieczyć? Najlepiej po każdej z wizyt w lesie czy parku koniecznie trzeba zobaczyć, czy na ubraniu lub ciele nie widzimy śladów kleszcza. Jednak by najlepiej zabezpieczyć się przed kleszczowym zapaleniem mózgu konieczna będzie szczepionka. Pamiętajmy, że ta działa tylko przed ugryzieniem. Warto więc myśleć zawczasu o przyszłości.

Autor: Redakcja

Udostępnij ten post na

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.