Kredyt na mieszkanie – co trzeba wiedzieć?

kredyt na mieszkanieW życiu wielu osób pojawia się taki etap, kiedy trzeba pomyśleć w końcu o swoim własnym kącie. Takim, gdzie będziemy czuć się dobrze i bezpiecznie. Niestety, ale obecnie trudno o takie miejsce, jeżeli nie ma się odpowiednich środków. Kredyt na mieszkanie stał się poniekąd jedynym wyjściem, kiedy chce się „pójść na swoje”. Co trzeba o takim kredycie wiedzieć?

Jeżeli nie mamy milionów na koncie bankowym, albo przynajmniej kilkuset tysięcy złotych, które możemy przeznaczyć na zakup mieszkania, kredyt może być naszym jedynym wyjściem. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, by wynajmować dla siebie i rodziny przestrzeń, ale to są wydatki, które można spokojnie porównać do raty kredytu. Każde z wyjść ma swoje plusy i minusy, ale dziś zajmiemy się tą pierwszą z możliwości. Co należy o niej wiedzieć, zanim podpisze się odpowiednie papiery w banku?

Kredyt na mieszkanie

Kredyt na mieszkanie to poważna życiowa oraz finansowa decyzja, której nie powinno podejmować się pochopnie. Warto poważnie się zastanowić nad wieloma kwestiami, które zostaną poruszone w tym artykule. W końcu decydując się na zakup mieszkania robimy coś więcej, niż tylko wybieramy ładną i spokojną okolicę, gdzie się ono znajduje. Podejmujemy przede wszystkim poważną decyzję finansową, którą trzeba rozważyć na wielu płaszczyznach.

Po pierwsze należy zadać sobie jedno pytanie. Czy mierzymy siły na zamiary? Zapewne większość osób chciałoby mieć jak najpiękniejsze mieszkanie, jak największe i w jak najlepszej okolicy. Tutaj jednak pojawia się „ściana”. Ceny za metr kwadratowy w takich właśnie miejscach, a w szczególności w dużych miastach, często przekraczają kilkanaście tysięcy. Przy metrażu powyżej pięćdziesięciu metrów mówimy już o milionach. Owszem, zdarzają się takie instytucje finansowe, które chętnie udzielają kredytów na mieszkania tego typu i to nawet wtedy, kiedy może być problem z ich dalszą spłatą. Dlatego konieczne jest to, by przeliczyć swoje finanse, zanim w ogóle zacznie się poszukiwania lokum.

kredyt na mieszkanie

Ważne wartości, które trzeba znać

Kolejną rzeczą, którą koniecznie trzeba wziąć pod uwagę biorąc kredy na mieszkanie, jest nasz wskaźnik DTL (z angielskiego Debt To Loan). Określa on maksymalną wysokość zobowiązań osoby biorącej kredyt, do jego zarobków. To ważne w momencie, kiedy staramy się o kredyt hipoteczny, bo DTL pokazuje ile można przeznaczyć na ratę. Obecnie wynosi on 50 procent, co dobrze można zobrazować na przykładzie. Jeżeli zarobki netto wynoszą 2 000 złotych, to przy DTL na poziomie 50 procent, na ratę kredytu można przeznaczyć do 1 000 złotych. Wskaźnik na tym poziomie obowiązuje do zarobków poniżej średniej krajowej. Dla wartości ją przekraczających stosuje się już wartość 65 procentową.

Czy to oznacza, że decydując się na kredyt mieszkaniowy dokładnie połowa naszych przychodów zostanie przeznaczona na ratę spłaty? Oczywiście, że nie, ale to jeden z czynników, który brany jest pod uwagę w momencie podejmowania decyzji kredytowej. To maksymalna wartość, którą może zostać obciążony kredytobiorca w momencie pozytywnego rozpatrzenia wniosku o kredyt mieszkaniowy.

Kredyt mieszkaniowy bez wkładu własnego

Obecnie, żeby wziąć odpowiedni kredyt na mieszkanie, powinno posiadać się 20 procent wkładu własnego. Obliczany jest on od wartości nieruchomości, która ma być przez kredytobiorcę zakupiona. To oczywiście dobra informacja dla banków, bo klient z gotówką „na start” jest pewniejszym wyborem niż taki, który przychodzi z pustym kontem. Co zrobić w sytuacji, kiedy nie ma możliwości zebrania takiego wkładu własnego? Niektóre z instytucji bankowych wyszły naprzeciw potrzebom klientów i pozwalają im uiszczać wkład własny pod inną postacią, niż bezpośredniej wpłaty gotówki. Może to więc być dom lub działka, która zastawia się na poczet rzeczonego wkładu własnego. Oczywiście nie każdy bank chce podejmować takie działania, ale na szczęście jest to coraz popularniejsze rozwiązanie, choć także wymaga posiadania od kredytobiorcy czegoś, co jest w stanie zastawić.

kredyt na mieszkanie

Kredyt hipoteczny na mieszkanie

Najpopularniejszym wyjściem jest jednak dalej kredyt hipoteczny na mieszkanie. Wtedy to bank staje się współwłaścicielem takiego lokum, a kredytobiorca w comiesięcznych ratach oddaje mu pożyczone pieniądze wraz z odsetkami. W takiej sytuacji należy wziąć pod uwagę także stopy procentowe. Kredyty są udzielana na lata i nie zawsze udaje się spłacić je wcześniej, choć wiele banków oferuje taką możliwość. Jednak jeżeli wiemy, że nasza sytuacja finansowa nie pozowali na takie działanie, należy mieć świadomość, że rata może się powiększyć.

Wzrost stop procentowych może więc być bolesny dla naszego portfela, jeżeli rata kredytu osiągnęła maksymalną wartość DTL. Przecież oprócz opłaty kredytowej, trzeba jeszcze płacić czynsz, rachunki oraz „mieć na życie”. Warto więc dokonać solidnych obliczeń wcześniej, by mieć pewność, że nic nam nie zepsuje radości z nowego i własnego mieszkania. Na szczęście obecnie większość banków posiada swoich własnych doradców finansowych, którzy chętnie udziela odpowiedzi na wszelkiego rodzaju pytania związane z tą decyzją. Warto skorzystać z ich usług, by mieć pewność, że nic nie umknęło naszej uwadze. I koniecznie przeczytajmy umowę zanim ją podpiszemy.

Autor: Redakcja

Udostępnij ten post na

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.