Kryminał – bajka dla dorosłych

kryminałChoć publikowane raz do roku raporty na temat czytelnictwa w Polsce nie napawają optymizmem, dalej wiele osób chętnie sięga po książki. Kryminał to jeden z popularniejszych gatunków, po które sięgają czytelnicy. Skąd wzięła się ich popularność?

Jeżeli spojrzymy na księgarskie półki, to bez problemu znajdziemy tam powieści o niemal wszystkim. Począwszy od problemów rodzinnych i poradników, a skończywszy na historiach opowiadających niesamowite historie o krainach, które nigdy nie istniały. Mówimy tutaj oczywiści o gatunku zwanym fantastyką, ale to jednak kryminał staje się coraz bardziej popularny.

Kryminał – czym jest?

Wprawdzie popularność kryminału, jako gatunku powieściowego, wystrzeliła dopiero w ciągu ostatnich kilku lat, to jest to jeden z najstarszych ze znanych ludzkość. Może się to wydawać dziwne, ale jeżeli przyjrzymy się jego konstrukcji, to odkryjemy prawdę. Już starożytne mity, opowieści ludowe czy też bajki mają tą samą konstrukcję, jak kryminał.

Pojawia się tam główny bohater, który musi stawić czoła przeciwnościom losu lub rozwikłać jakąś tajemnicę, która pod sam koniec opowieści zmienia go jako człowieka. Zazwyczaj zło zostaje pokonane, a całość kończy się szczęśliwie. Sama zbrodnia, która jest elementem obowiązkowym kryminału ustawia go jako lekturę dla dojrzałego czytelnika, nic nie stoi na przeszkodzie, by książki tego typu zaczęli czytać już nastolatkowie. Oczywiście wypadałoby, żeby zaczęli od lżejszych lektur, gdzie przemoc nie stanowi głównej osi fabularnej.

Na rynku można znaleźć wiele tego typu powieści, które z całą pewnością zachęcą młodych ludzi do tego, by czytali jako dorośli. Popularność kryminałów nie powinna więc nikogo dziwić. W końcu mamy tutaj do czynienia z inną formą bajki. Czegoś, co dobrze znamy z dzieciństwa. Czytajmy więc i to jak najwięcej.

Autor: Redakcja

Udostępnij ten post na

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.