Kwiaty doniczkowe w domu

kwiaty w domu

Fot. PixaBay

Jak najlepiej ożywić domową przestrzeń, bez konieczności wydawania na to niebotycznej ilości pieniędzy? Jednym z prostszych, a zarazem najlepszych efektów, będzie zainteresowanie się czymś… zielonym. Kwiaty doniczkowe w domu to doskonałe rozwiązanie dla wszystkich, którzy pragną ożywić przestrzeń – dosłownie i w przenośni.

Czy uprawa roślin doniczkowych w domu to proste zajęcie? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, bo dla każdego coś innego z całego procesu uprawy kwiatów może być problematyczne. Jednak mamy nadzieję, że nasz wpis przekona czytelników do tego, by spróbować własnych sił w tym zadaniu, bo efekty mogą przejść najśmielsze oczekiwania. Może się wydarzyć nawet tak, że samo uprawianie rośli doniczkowych stanie się czymś więcej, niż tylko hobby, ale także i sposobem na życie.

Kwiaty doniczkowe w domu

Kwiaty w domu należy traktować z należytym szacunkiem i należy pamiętać o tym, że nie da się do wszystkich podchodzić tak samo. To jak ze zwierzętami. Każda z roślin będzie wymagać odrobiny innego podejścia i nie chodzi tutaj o samo ich podlewanie. Trzeba będzie zwrócić uwagę na to, gdzie postawiona zostanie roślina doniczkowa i czy nie ma przypadkiem za dużo światła. Warto także będzie zainteresować się tym, czy taka roślina nie stoi na przykład w ciągu komunikacyjnym i czy nie będzie przez to zbyt często zahaczana przez domowników. Zanim zdecydujemy się na któryś z gatunków roślin domowych, warto także zastanowić się, czy nie będą one przeszkadzały naszym domownikom.

Głównie chodzi o większe zwierzęta, czyli psy oraz koty. Te czasami potrafią narobić szkód, bo postawiona w złym miejscu roślina może zostać zniszczona. To oczywiście nie zdarza się codziennie, więc nie należy się tym zamartwiać aż tak bardzo, ale trzeba mieć to na uwadze. Czy są więc jakieś ogólne zasady dla tych, którzy swoją przygodę z uprawianiem roślin doniczkowych w domu dopiero zaczynają? Oczywiście, że tak, a my pokrótce je tutaj opiszemy tak, by zawsze można było mieć pod ręką odpowiednią „ściągawkę”. Jeżeli jednak pojawią się jakieś pytania, najlepiej zwrócić się do profesjonalistów, którzy pracują w sklepach ogrodniczych, bo oni często znają „sztuki”, które czasem potrafią uratować daną roślinę przed obumarciem.

Fot. PixaBay

Dbanie o rośliny domowe

Jak podlewać kwiaty doniczkowe w domu, by te nie miały ograniczonego wzrostu lub ich zmienia nie przegniła? To chyba najczęściej zadawane pytanie przez początkujących „ogrodników”, którzy zaczynają interesować się tematem roślin doniczkowych. W tym przypadku jednak nie ma ogólnej i jednej odpowiedzi. Wszystko bowiem zależy od wybranego przez nas kwiatu. Dla przykładu, rośliny z rodziny paproci wymagają tego, by ich ziemia była stale wilgotna. Nie jest to jednak równorzędne z tym, by podlewać je codziennie i obficie, bo tym możemy doprowadzić do przegnicia korzeni oraz do tego, że sam roślina nie będzie miała czym oddychać.

Jak więc to zrobić, by paprocie dobrze przyjęły się w domowej przestrzeni. Do tego potrzebna będzie odpowiednia ziemia oraz podłoże. To ostatnie powinno być z np. keramzytu, by zachować dobrą przepuszczalność. Także sama ziemia nie powinna być tą „zwyczajną”, ale o lekko kwaśnym pH (dużo torfu). Odpowiednie mieszanki bez trudu znajdziemy w sklepach ogrodniczych. Należy także wiedzieć, że w przypadku paproci, nie służy im zbytnie nasłonecznienie, ponieważ ich liście są wyjątkowo wrażliwe na promienie słoneczne. Należy znaleźć im więc miejsce, gdzie nie będą stale narażone na kontakt ze światłem.

Podlewanie kwiatów w domu

Wspomniane paprocie lubią także wilgotne powietrze, więc tutaj akurat samo podlewanie nie będzie jedyną czynnością o której warto pamiętać. Najtrudniej jest taki stan utrzymać zimą, gdy w domu pracuje ogrzewanie, a samo powietrze robi się wyjątkowo suche i nieprzyjemne, nawet dla rośli. Zawsze można wtedy powiesić na kaloryferze pojemnik z wodą, który będzie wtedy parował, a samo powietrze w mieszkaniu stanie się przyjemniejsze. No dobrze, a co w takim razie z podlewaniem.

W przypadku roślin doniczkowych obowiązuje taka zasada, że podlewa się je częściej w okresie letnim i późno wiosennym, ze względu na szybsze tempo wzrostu oraz temperaturę. Zazwyczaj robi się to dwa razy w tygodniu, ale wszystko uzależnione jest od samej rośliny. Zimą powinno się podlewać kwiaty w domu raz w tygodniu. Jak sprawdzić, czy nasza roślina wymaga podlania? Samo przyłożenie palca do ziemi nie wystarczy. Należy go w niej zanurzyć i dopiero wtedy będzie wiadomo, czy kwiat potrzebuje dodatkowej wody. Warto także wiedzieć, że nie zawsze kwiaty w domach podlewa się tak samo. W przypadku fiołków, wodę należy wlewać do podstawki, a po kwadrancie wylewać to, czego roślina nie zdążyła „wypić”.

Kwiaty w domu to może nie tak wielka odpowiedzialność, jak w przypadku chociażby zwierząt, ale tutaj także trzeba się przyłożyć do tego, by miały one „dobrze”. Decydując się więc na jakąkolwiek roślinę doniczkową, należy dowiedzieć się o niej możliwie wiele przed samym zakupem, a także nie obawiać się korzystania z pomocy profesjonalistów w sklepach. Rośliny w domu potrafią ożywić przestrzeń, ale należy o nie dbać, by tej przestrzeni potem nie zaśmiecały.

Autor: Redakcja

Udostępnij ten post na

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.