Murki ogrodzeniowe – co warto wiedzieć?

Murki ogrodzeniowe

Fot. PixaBay

Jeżeli kiedykolwiek oglądaliście jakiś film, którego akcja dzieje się w Stanach Zjednoczonych, zapewne zauważyliście, że murki ogrodzeniowe u nich nie istnieją lub pojawiają się bardzo rzadko. Tymczasem w naszym kraju to praktycznie standard, który widzimy na każdym kroku. Czy to oznacza, że nie lubimy sąsiadów lub też boimy się o to, że ktoś wkroczy na nasz teren? Nie do końca, bo murki ogrodzeniowe to coś więcej, niż tylko same zabezpieczenia.

Przywykliśmy do tego, że odgradzamy naszą własność od cudzej. Czasem jest to zrobione za pomocą zwykłego płotka, a czasem wysokiego, niemal obronnego muru. Nie musi to jednak oznaczać, że jesteśmy niegościnni lub też nie chcemy, żeby ktokolwiek widział, co znajduje się za ogrodzeniem. Ochrona własnego dobytku jest czymś jak najbardziej naturalnym, a wraz z powstającymi nowymi technologiami i rozwiązaniami, ta ochrona może być po prostu… piękna.

Murki ogrodzeniowe

Nikt przecież nie powiedział, że murki ogrodzeniowe muszą być brzydkimi płotami bez żadnych zdobień czy ornamentów. Obecnie bez większego trudu znajdziemy firmy, które zajmują się produkcją elementów, które służą czystej dekoracji. Należy jednak pamiętać o… przepisach. I o ile możemy odgradzać się dowolnie w rejonie naszej działki, to już w przypadku, kiedy jej fragment wychodzi na przestrzeń publiczną, ulicę czy też tory, należy to zgłosić do urzędu. Tak samo w sytuacji, jeżeli nasze ogrodzenie ma mieć ponad 2.2 metra wysokości i co ważne, także pomiędzy sąsiednimi działkami.

Dom

Fot. PixaBay

Wybierając odpowiedni murek ogrodzeniowy, koniecznie trzeba także dowiedzieć się, jakie są jego właściwości. Czy jest odporny na warunki atmosferyczne i czy będzie pasował do fasady naszego domu? W końcu mówimy tutaj o czymś, co niejako ma stanowić jego wizytówkę. Dobrze, jeżeli nasz murek będzie także pasował do zabudowy znajdującej się w okolicy. Całe szczęście, istnieją firmy, które doskonale znają się na „swojej robocie” i chętnie udzielają pomocy. Tej warto poszukać szczególnie wtedy, kiedy stawia się taki murek ogrodzeniowy po raz pierwszy w życiu. W końcu ma posłużyć całe lata i dobrze, jeżeli będzie idealny.

Co trzeba wiedzieć?

Jeśli zaczynamy się rozglądać za murkiem pamiętajmy, że będziemy musieli dbać o niego i regularnie go czyścić. Nawet najbardziej odporne na warunki atmosferyczne i zabrudzenia materiały powinny być właściwie konserwowane. Dzięki temu nie tylko będą trwalsze, ale także będą zdecydowanie lepiej prezentować się przed naszym domem.

Kamień i beton należy zabezpieczać przed skruszeniem i porośnięciem przez mech czy inne rośliny. Murki ogrodzeniowe z cegły silikatowej z kolei należy chronić przed przebarwieniami, nasiąkaniem i zabrudzeniami. Zaledwie chwila pracy zapewni nam długotrwały efekt!

Autor: Redakcja

Udostępnij ten post na

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.