Nerwica lękowa – nie zamykaj się na świat

Nerwica lękowa należy do chorób przewlekłych. Pisze o tym, ponieważ zaburzenia lękowe należą do najczęstszych zaburzeń psychicznych. Jak podają statystyki, na nerwice cierpi w Polsce około 25% osób. Trzy razy częściej na nerwicę chorują kobiety. Lęk, niczym nieuzasadniony, towarzyszy choremu praktycznie w każdej sytuacji. Nie czuje się bezpiecznie nawet w sytuacjach, które normalnie pozwalają na relaks.

Nerwica

Źródło: http://mywellness.in/

Lęk a dolegliwości fizyczne

Ciągłe odczuwanie nieuzasadnionego, lęku powoduje dolegliwości fizyczne. Ręce drżą, kręci się w głowie, a w gardle uczucie kluchy. Chorzy odczuwają kołatanie serca, nadmiernie się pocą, mogą mieć problemy z nadwrażliwym jelitem czy z nawracającym, silnym bólem głowy. Dolegliwości fizyczne powodują, że zazwyczaj poszukuje się przyczyny takiego stanu w chorobach ciała, a nie duszy. Obawy przed chorobą, potęgują strach i zaczyna się chodzenie po lekarzach. Książkowe wyniki badań to sygnał, że pora poszukać dobrego psychoterapeuty.

Nerwica- leczenie

‚Czy da się z tego wyjść’, ‚czy ktoś się wyleczył’- tego typu pytania bardzo często padają na forach internetowych poświęconych nerwicy. Póki co jednoznacznej odpowiedzi nikt nie da Ci na to pytanie. Nerwica jest bardzo podstępną chorobą i konieczne jest dotarcie do jej przyczyn i ciężka, wieloletnia praca nad sobą. Nerwica zamyka ludzi w domu, lęk nie pozwala na wykonywanie najprostszych czynności, zabiera wszystko co człowiek budował przez całe życie, całą pewność siebie. Najważniejsze jest leczenie, czasem wystarczy psychoterapia, a czasem konieczne jest wsparcie farmakologiczne. Nie należy lekceważyć objawów, im szybciej zaczniesz działać, tym lepiej. Najważniejszy jest ten pierwszy krok.

Bardzo duże znaczenie w leczeniu ma wsparcie bliskich. Wiele osób wstydzi się o niej mówić, a przecież to choroba jak każda inna. Wsparcie najbliższych w procesie leczenia jest bardzo ważne. Na koniec dodam, że znam ludzi, którzy nie poddali się i wyszli na prostą, świetnie sobie radzą i żyją normalnie, ale znam i takich, którym ciężko jest wykonać proste, codzienne czynności. Czemu się nie leczą? Nie wiem, mam wrażenie, że już nie wierzą w to, że można z tego wyjść, a może tak jest łatwiej, bo walka o siebie wymaga wysiłku.

Źródło głównego obrazka: http://www.worthalike.com.

Autor: Ania

Udostępnij ten post na

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.