Nowy Ford Focus czy używany – na co zwrócić uwagę?

Nowy Ford Focus

Fot. Ford

Kiedy przychodzi do kupna samochodu, trzeba postawić sobie kilka ważnych pytań. Czy zależy nam na samochodzie z salonu, a może wystarczy nam auto używane? Sprawdźmy na przykładzie, jak to się ma w przypadku, kiedy interesuje nas nowy Ford Focus. Jak wyglądają sprawy z częściami do niego i czy może lepiej kupić go bezpośrednio od dealera?

Trudno uwierzyć w to, że Focus jest już na rynku od ponad dwudziestu lat, a mimo wszystko, ciągle się zmienia i ewoluuje w zupełnie inny samochód, niż był na początku. Chodzi głównie o jego niebanalny „charakter”, czyli coś, co trudno jednoznacznie zdefiniować. Z jednej strony mówimy o samochodzie typowo miejskim, a z drugiej o zrywnym, niemal sportowym pojeździe, który doskonale radziłby sobie na torze wyścigowym.

Nowy Ford Focus

Zanim przejdziemy do tego, czy warto wybrać samochód nowy, czy też skupić się na rynku wtórnym i tam szukać dla siebie pojazdu, spójrzmy na to, jak prezentuje się nowy Ford Focus. Pojazd od lat jest jednym z tych, który kojarzony jest z niezawodnością oraz wielkimi możliwościami. Przynajmniej takimi, które są w określonym segmencie cenowym, bo wbrew pozorom, Ford nie należy do marek, które windują swoje ceny w nieskończoność. Jeszcze pachnący salonem samochód można bowiem kupić w cenie około siedemdziesięciu tysięcy złotych.

Oczywiście używany pojazd będzie tańszy, niż nowy Ford Focus, ale tutaj należy się liczyć z pewnymi komplikacjami, które mogą, choć oczywiście wystąpić nie muszą. Do tego za chwilę przejdziemy. Nowy Focus to już zupełnie inny samochód, niż ten, który można pamiętać z przeszłości. I to nie tylko dlatego, że przeszedł on gruntowną przebudowę pod względem designu, ale także dlatego, że wraz z rozwojem technologii, zyskał dostęp do zupełnie nowych narzędzi. Takich, które pozwalają lepiej zadbać o bezpieczeństwo oraz zdrowie samego kierującego oraz pasażerów.

Wnętrze, które zachwyca

Jedną z rzeczy, która wyjątkowo może się podobać w samochodzie, jest jego przeprojektowane wnętrze wraz z deską rozdzielczą. Ta została wyposażona w wyświetlacz o przekątnej aż 8 cali, który umieszczony został centralnie. To umiejscowienie ekranu sprawia, że wygodniej można teraz zarządzać samy menu – co dotyczy zarówno kierowcy, jak i pasażera siedzącego obok niego. Oglądając wnętrze nowego Forda Focusa można odnieść wrażenie, że człowiek znajduje się w miejscu, które zostało zaprojektowane dla jego wygody. I tak jest w rzeczywistości.

Nowy Ford Focus

Fot. Ford

Fotele zostały bowiem zaprojektowane odrobinę inaczej, niż miało to miejsce w poprzednich generacjach samochodu, a nie zapomniano także o pasażera, którzy podróżują z tyłu. Dla nich przygotowano więcej przestrzeni na nogi, co z pewnością docenią wyżsi osobnicy. Oczywiście najlepiej będzie miał sam kierowca, bo to dla jego fotela przygotowano najwięcej zmian. Teraz ma on możliwości regulacji w aż ośmiu płaszczyznach (przód oraz tył, góra i dół, pochylenie samego oparcia, regulacja podparcia odcinka lędźwiowego). To wszystko sprawia, że sama podróż będzie przebiegała w o wiele bardziej komfortowych warunkach, niż można by podejrzewać.

Technologia w służbie bezpieczeństwa

Decydując się na zakup zupełnie nowego pojazdu, mamy pewność, że dostajemy wszystko tak, jak być powinno. Sprawdzone przez profesjonalistów oraz z niezbędnymi aktualizacjami, jeżeli chodzi o samo oprogramowanie. Tutaj jest bowiem kilka funkcji, które z pewnością przydadzą się w ciągu normalnego użytkowania samochodu. Jedną z takich funkcji jest system parkowania, czyli Active Park Assist 2, który pomaga przy parkowaniu równoległym oraz prostopadłym. To szczególnie użyteczna funkcja, a już na pewno wtedy, kiedy samochód służy do jazdy po mieście. Kupując używane auto, koniecznie trzeba więc przetestować to, czy tego typu funkcje działają i są odpowiednio zaktualizowane.

Kolejną rzeczą, która jest wyjątkowo istotna podczas kupowania samochodu pochodzącego z „drugiej ręki”, są działające reflektory. Nowy Ford Focus ma zamontowane system adaptacyjnych świateł Full LED, które dostosowują się do tego, co aktualnie dzieje się na drodze. Wykorzystywane są do tego specjalne kamery, więc to także coś, co należy sprawdzić decydując się na zakup używanego Focusa. Najlepiej w autoryzowanym serwisie, który ma styczność z tego typu światłami na co dzień.

A co z częściami zamiennymi?

W momencie, kiedy zdecydujemy się na zakup samochodu z salonu, problem z serwisem możemy mieć „z głowy”. Istnieją specjalne opcje zakupowe, które sprawiają, że możemy wszelkie naprawy robić bezpośrednio u autoryzowanego serwisu. Oczywiście to kosztuje, więc można także próbować samemu wykonywać pomniejsze naprawy, choć to też może się wiązać z nieplanowanymi wydatkami. Dlaczego? Głównie dlatego, że ogromna popularność Forda Focusa sprawiła, że na całym świecie powstało wiele firm, które tworzy tak zwane „zamienniki”.

Nowy Ford Focus

Fot. Ford

To części, które w teorii powinny pasować do konkretnego modelu samochodu, ale rzeczywistość potrafi być nieraz poważnie rozczarowująca. Jeżeli chciałoby się wymieć konkretną część w konkretnym modelu, już w momencie montażu oraz demontażu, może się okazać, że ów „zamiennik” zwyczajnie nie pasuje. Czasem niewielka, nawet kilkumilimetrowa różnica w wymiarach sprawia, że część zwyczajnie nie pasuje. Oczywiście nie musi się tak zdarzyć, ale jeżeli chce się mieć absolutną pewność, że z samochodem wszystko będzie „okej”, lepiej skupić się na oryginalnych częściach pochodzących od producenta.

Czy takie części są drogie?

Wartość jest oczywiście pojęciem względnym, ale faktycznie może się wydawać, że oryginalne części do Forda Focusa są droższe niż zamienniki. Trzeba jednak wziąć pod uwagę także coś innego, a mianowicie to, że w przypadku zamienników pojawia się element niepewności. Jeżeli zamówiona część nie będzie pasować, to trzeba będzie ją zamówić po raz drugi, a to już generuje koszty. Nie wiadomo także, jak wygląda sama odporność takiej części na eksploatację. Może się okazać, że zużyje się znacznie szybciej, niż się zakładało, a to będzie oznaczało konieczność ponownego zakupu.

Te rzeczy trzeba wziąć pod uwagę w momencie, kiedy podejmujemy decyzję na temat tego, czy szukamy samochodu nowego czy używanego. Pojazd z „drugiej ręki” może mieć już w sobie jakieś zamienniki, ale o tym dowiemy się dopiero wtedy, kiedy dojdzie do jakiejś awarii. I trzeba mieć tylko nadzieję na to, że ta awaria nie będzie zagrażała zdrowiu oraz bezpieczeństwu użytkowników ruchu. Tutaj więc lepiej dokładnie sprawdzić kupowany samochód i to nie tylko „poglądowo”. W końcu ma to być coś, co będzie nas chroniło w razie wypadku.

Nowy czy używany – to jest pytanie

Dochodzimy powoli do sedna tematu, ale finalną decyzję i tak każdy będzie musiał podjąć już samodzielnie. Czy warto wybrać samochód nowy, czy może jednak zdecydować się na pojazd używany? W przypadku Forda Focusa bez trudno znajdziemy modele w dobrym i bardzo dobrym stanie na rynku wtórym, ale tutaj trzeba brać pod uwagę to, czy faktycznie będziemy mieli potem środki finansowe na ewentualne naprawy oraz części zamienne (najlepiej oryginalne, co opisaliśmy powyżej). Zakup samochodu to bowiem nie jedyny wydatek, który nas czeka w przyszłości.

Do tego dochodzą jeszcze wydatki związane z eksploatacją, czy czymś co jest związane z samym użytkowaniem pojazdu. Te będą mniejsze w momencie, kiedy nowy Ford Focus pojawi się w naszym garażu czy na podjeździe. Decydując się na zakup samochodu bezpośrednio od autoryzowanego dealera, mamy pewność, że otrzymujemy pojazd w 100 procentach sprawny. Jeżeli zdarzyłby się jakiekolwiek problemy, mamy przecież gwarancję, a to już coś, czego nie można powiedzieć o rynku wtórnym.

To także sprawi, że odejdzie część ewentualnych kosztów, choć oczywiście wszystko zależy od zasobności portfela. Dobrze jednak szukać nowego pojazdu na przełomie roku, bo wtedy można natknąć się na duże przeceny, kiedy dealerzy wyprzedają samochody z poprzedniego rocznika. To także spora oszczędność, a jednocześnie pewność, że wszystko z pojazdem będzie w porządku. Nowy Ford Focus, niezależnie od tego czy pochodzi bezpośrednio z salonu czy też został od kogoś odkupiony, przyniesie wiele satysfakcji z jazdy. Pamiętajmy tylko o bezpieczeństwie, bo choć naszpikowany technologią, nie zadba o wszystko.

Autor: Redakcja

Udostępnij ten post na

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.