Odleżyny- przyczyny, leczenie

Unieruchomienie w wyniku wypadku, choroby, niepełnosprawności bądź starości jest przyczyną odleżyn. Ze względu na to, że człowiek nie jest w stanie samodzielnie się poruszać, dłuższy czas jest w jednej pozycji, na skórze pojawiają się odleżyny. Niewłaściwa profilaktyka prowadzi do rozległych ran.

Skąd się biorą odleżyny

Osoba niepełnosprawna.

Źródło: regiodom.pl.

Siedząc długo w jednej pozycji, mamy dziwne uczucie zdrętwienia, a nacisk na konkretną część ciała powoduje zaczerwienienie. Ciągle uciskane tkanki miękkie, do których trudniej dopływa krew, powodują, że część ciała staje się obrzmiała i zaczerwieniona. To pierwszy znak, że coś dzieje się nie tak. Przyczyny odleżyn są różne, ale najczęściej są one wynikiem niewłaściwej opieki nad chorym. Brak reakcji w początkowej fazie, prowadzi do zasinienia skóry, a następnie łuszczenia. Dalszy nacisk powoduje, że dochodzi do otarcia naskórka, czego efektem jest sączący się płyn surowiczy. Jeśli nie zostanie podjęte leczenie odleżyn, dochodzi do obumierania tkanek, to zaś może prowadzić do zniszczenia kości i bakteryjnego zakażenia szpiku kostnego.

Bardzo ważna profilaktyka

Materac na odleżyny.

Źródło: pl.pinterest.com.

Osoby, które są unieruchomione wymagają właściwej pielęgnacji i opieki. Co godzinę, a maksymalnie dwie należy zmieniać pozycję osoby chorej. Przynajmniej dwa razy dziennie, przy dobrym świetle, należy obserwować miejsca narażone na odleżyny. Konieczny będzie materac przeciwodleżynowy. Należy stosować również środki zabezpieczające przed odleżynami, przykładem gumowe kółka na zaczerwienioną skórę, wałki pod nogi czy plastry. Skóra chorego powinna być właściwie nawilżona. Ponadto, nie można zapomnieć o odpowiedniej diecie, bogatej w witaminę C oraz cynk. Pielęgnacja powinna być dostosowana do pory roku, latem częściej należy przemywać skórę chorego.

Zaniedbane odleży mogą być przyczyną zgonu. Więcej na ten temat znajdziesz tutaj: http://www.dlaspecjalistow.mojarana.pl/pl/a/zastosowanie-opatrunkow-w-leczeniu-odlezyn.

Źródło głównego obrazka: luxcarelifestyle.com.

Autor: Ania

Udostępnij ten post na

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.