Oscary – dlaczego filmy ze statuetką nie wszystkich zachwycają?

Najbardziej oczekiwana impreza w branży show biznesu. Każdego roku przyciąga tysiące gości z całego świata. Oscar to najbardziej prestiżowa statuetka filmowa na świecie. Swoją drogą ciekawe dlaczego, skoro dotyczy ona głównie produkcji anglojęzycznych. Europejskie, w tym polskie produkcje, są równie dobre, a nawet lepsze, mimo skromnego budżetu.

Kilka Oscarów dla Polaków

Nagroda Akademii Filmowej ufundowana została w 1927 roku, ale mało na liście polskich nazwisk. Oskarem może się poszczycić między innymi: Roman Polański (reżyser, Pianista), Jan A. P. Kaczmarek (najlepsza muzyka, Marzyciel), Janusz Kamiński dwukrotnie za zdjęcia (Lista Schindlera, Szeregowiec Ryan). Andrzej Wajda otrzymał statuetkę za całokształt twórczości. Oscary dwukrotnie trafiły do Stefana Kudelskiego- honorowa nagroda zasługi. Stefan Kudelski nagrodzony został za rozwój technicznych możliwości nagrywania dźwięku. W tym roku Polacy powalczą o kolejne Oscary. Ida nominowana w dwóch kategoriach: najlepszy film nieanglojęzyczny oraz zdjęcia. Do walki w kategorii filmów krótkometrażowych stanie Joanna i Nasza Klątwa. Anna Biedrzycka-Scheppard ma szansę w kategorii kostiumy (Czarownicy).

Kto rozdaje Oscary?

Członkowie Akademii Filmowej. Do jej szeregów zapraszani są wszyscy nominowani do statuetki oraz rzecz jasna wszyscy, którzy ją otrzymali. Jest to obecnie około 6 tys osób z całego świata. Należeć do tej elity to czysta przyjemność, dlatego odrzucenie zaproszenia jest rzeczą niezwykle rzadką. Ponadto są to również osoby zasłużone dla świata filmu. To oni decydują do kogo co roku powędrują Oscary. Jak podają statystyki około 80% stanowią mężczyźni, średnia wieku 62 lata. I to odpowiedź na pytanie, dlaczego nie wszystkich zachwycają filmy, które dostały Oscara. Z resztą ja też bym niektóre statuetki oddała w inne ręce.

Już niedługo czerwony dywan zostanie rozwinięty, a blask fleszy będzie oślepiał;) A my czekamy na kolejne Oscary dla Polaków:)

Źródło głównego obrazka: http://www.capital.com.pa.

Autor: Ania

Udostępnij ten post na

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.