Paproć oczyszcza powietrze

Miłośnicy kwiatów doskonale wiedzą o tym, że rośliny doniczkowe to najlepszy sposób na oczyszczenie i nawilżenie powietrza w mieszkaniu czy w biurze. Radzą sobie z groźnymi dla zdrowia toksynami. Rośliny są wyposażone w tzw. aparaty szparkowe (małej wielkości otwory w liściach), które pochłaniają zanieczyszczenia, w trakcie cyklu oddechowego. Inne zanieczyszczenia wsiąkają do ziemi i absorbują je korzenie.

Nefrolepis, najpopularniejsza odmiana paproci

Wszystkie gatunki paproci uznaje się za bardzo pożyteczne dla domów i pomieszczeń firmowych. Najchętniej uprawiany jest Nefrolepis. Ten gatunek charakteryzuje się jasnozielonymi liśćmi, dorastającymi do około 60 cm długości. Przez wieki uważano, że rośliny mają dobroczynny wpływ na oczyszczanie powietrza z alergenów, toksyn, wpływają na polepszenie koncentracji i skutecznie tłumią hałasy. Jednak dopiero badania naukowe dały oczywiste dowody na to, że warto mieć kwiaty w mieszkaniu. Badaniami nad roślinami zajęli się naukowcy z NASA, którzy poszukiwali sposobu na oczyszczanie powietrza w statkach kosmicznych i stacjach orbitalnych. Badania wykazały, że wystarczą trzy większe bądź sześć mniejszych roślin, by zmniejszyć ilość toksyn. Naukowcy NASA szczególnie polecają skrzydłokwiat, epipremnum złociste oraz różne odmiany dracen.

Paproć jako nawilżacz

Paprotki mają liście o dużych powierzchniach, stąd stanowią naturalny nawilżacz powietrza. Zostało udowodnione, iż zmniejszają one szkodliwe promieniowanie szklanych ekranów i tv, i komputerów. Ponadto stanowią doskonały sposób na oczyszczenie powietrza z różnego rodzaju toksyn, między innymi szkodliwych toksyn, które wydzielają sie z farb, wykładzin, tapet czy też mebli. Pochłaniają również formaldehyd, który jest środkiem konserwującym, np. w dezodorantach.

Rośliny oprócz swoich właściwości oczyszczania powietrza, relaksują i przyjemnie na nie patrzeć. Po za tym, jeśli pracujemy na komputerze, to co jakiś czas powinniśmy patrzeć na coś zielonego.

Autor: Ania

Udostępnij ten post na

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.