Pelargonia afrykańska i jej właściwości lecznicze

zioła leczniczeMedycyna od wieku wykorzystuje w swoich wyrobach naturalne składniki. Przez wiele wieków uczono się tego, jak oddziaływają one na ludzki organizm i dziś już wiemy, że wiele z roślin ma wyjątkowe właściwości. Jedną z nich jest pelargonia afrykańska. Kiedy powinniśmy przychylniej spojrzeć na tą roślinę?

Skąd w ogóle wzięło się to, że niektóre rośliny mogą pomagać w kłopotach zdrowotnych? Zanim pojawiła się nowoczesna medycyna, trzeba było sobie jakoś radzić, a zioła i napary z nich okazały się zbawienne dla zdrowia. Dobrze znamy na przykład to, jak działa herbata z kwiatów lipy, która doskonale sprawdza się podczas przeziębień. Warto jednak poznać inne zioła oraz kwiaty, które mogą wydawać się nam z początku obce, ale warto dać im szansę.

Pelargonia afrykańska

Czym jest pelargonia afrykańska? To roślina, która była i dalej jest uprawiana na górskich plantacjach południowej Afryki. Mieszkańcy tamtych rejonów korzystali z rośliny od bardzo dawna, choć jej właściwości dla współczesnej medycyny odkryto relatywnie niedawno. Koniec dziewiętnastego wieku przyniósł nowe rozwiązania, a pelargonia afrykańska zaczęła być stosowana jako lek na gruźlicę. Musiało minąć jeszcze trochę czasu, aby odkryć, że korzeń rośliny można stosować w leczeniu chorób górnych dróg oddechowych.

herbata lecznicza

Korzeń pelargonii afrykańskiej ma w sobie m.in. kumaryna oraz tanin. Sama kumaryna ma już właściwości, które sprawdzają się w leczeniu stanów zapalnych oraz obrzęków. Jest także stosowana przy chorobach płuc i właśnie gruźlicy. Nie dziwi więc, że pelargonia afrykańska była właśnie wykorzystywana do leczenia tego ostatniego.

Sam wyciąg z pelargonii pozwala organizmowi wyzwolić jego naturalne mechanizmy obronne, a dziś można go spotkać pod postacią wyciągów lub też tabletek. W przypadku problemów z drogami oddechowymi zastosowanie jednego z powyższych może pomóc. Oczywiście, warto skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą przed skorzystaniem.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Autor: Redakcja

Udostępnij ten post na

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.