Pielęgnacja stóp – to łatwiejsze niż sądzisz

Pielęgnacja stópLatem częściej odsłaniamy te części ciała, które przez resztę roku są zakryte. Dotyczy to nie tylko kobiecych nóg, czy męskich torsów, ale także tego, o czym często zapominamy. Chodzi oczywiście o stopy, które są wyjątkowo ważne w ludzkim organizmie, a zdaje się, że mało kto zwraca na nie uwagę. To błąd, bo pielęgnacja stóp jest prosta i przynosi same dobre efekty. Nie tylko wizualne.

Stopy to ta część ciała, która wyjątkowo łatwo się uszkadza. Czasem wystarczy nieodpowiednio stanąć, a uraz którego się wtedy nabawimy, będzie dokuczał nam przez długie miesiące. Stopy to także wrażliwe miejsce ludzkiego organizmu, które wymaga takiej samej opieki i troski, jak każde inne. Zdaje się, że niestety nie wszyscy o tym pamiętają i ograniczają się jedynie do ich mycia. Warto poznać sposoby na to, jak dbać o stopy i dać im chwilę wytchnienia.

Pielęgnacja stóp

Może nie wszyscy o tym wiedzą, ale mimo dość grubej skóry, stopy posiadają bardzo mało gruczołów łojowych. Sprawia to, że skóra na nich ma tendencje do szybkiego wysuszania się. Za to gruczołów potowych znajdziemy tam dostatecznie dużo, żeby powodowały one nieprzyjemne problemy. Szczególnie w gorące, upalne dni lata. Problemem mogą być też zrogowacenia oraz pękające pięty, czyli właśnie przesuszona skóra. Co więc zrobić, by takie nieprzyjemności nas nie dotykały?

Pielęgnacja stóp powinna być regularna i najlepiej zacząć ją uskuteczniać, zanim pojawią się pierwsze problemy. W końcu o wiele łatwiej robić to, niż potem zapisywać się do podologa i zmagać z wieloma nieprzyjemnościami. Samą pielęgnację można wykonywać we własnym zakresie i w domowym zaciszu. Co więc możemy zrobić dla naszych stóp w pierwszej kolejności? Przygotować im kąpiel. I nie chodzi tutaj o taką zwykłą kąpiel, którą bierzemy rano lub wieczorem. Chodzi o coś wyjątkowego oraz relaksacyjnego.

Pielęgnacja stóp

Kąpiel dla stóp

Kąpiel dla stóp nie wymaga od nas dużego zachodu. Wystarczy znaleźć w domu miskę, którą następnie napełnimy ciepłą wodą. Do środka powinniśmy nasypać jeszcze soli. Może być to sól kosmetyczna czy taka, która pełna jest wartościowych składników mineralnych. Jeżeli nie mamy dostępu do takich specyfików, nie powinniśmy się tym przejmować. Do przygotowania takiej kąpieli dobrze nadaje się także zwykła sól, którą znajdziemy praktycznie w każdej kuchni. Po przygotowaniu miski z wodą i solą, siadamy wygodnie i zanurzamy w niej stopy. Słona kąpiel działa relaksująco, ale przede wszystkim pomaga walczyć z obrzękami i „ciężkimi nogami”. Ten rodzaj pielęgnacji stóp nadaję się dla każdego, o ile powierzchnia skóry nie jest uszkodzona. Nic nie stoi na przeszkodzie, by stosować ten zabieg nawet codziennie.

Jeżeli chcemy dodatkowo nawilżyć skórę na stopach, dodajmy do wody (zamiast soli) odrobinę płynu do kąpieli czy nawilżającego olejku. Wystarczy, żeby nasze stopy spędziły w takiej kąpieli piętnaście minut, a poczują się jak nowe. Tak samo zresztą jak my sami.

Pękające pięty

Czasem zdarza się tak, że niestety nawet pomimo pielęgnacji stóp i korzystania ze wszelkiej maści produktów nawilżających, pojawi się problem. Pękające pięty, bo o nich mowa, powstają na wskutek zrogowacenia naskórka. Swoim wyglądem przypominają szczeliny, które można zobaczyć na filmach prezentujących powierzchnię pustyni. W najgorszych przypadkach, te pęknięcia są tak głębokie, że dosięgają do skóry właściwej i powodują nie tylko dyskomfort, ale także i ból. Dochodzi do tego także krew, która może wydobywać się z rany i prowadzić do zakażeń bakteryjnych czy wirusowych. Należy więc pamiętać, że za każdym razem kiedy zaobserwujemy pękające stopy, musimy zareagować.

Pielęgnacja stóp

Jeżeli temat zostanie zaniedbany i wda się zakażenie, konieczna będzie wizyta u lekarza. Leczenie pięt to długotrwały i nieraz bolesny proces, który może być dla nas dużym problemem. Nie tylko wizualnym.

Suche pięty

Warto zadbać o to, by suche pięty nie pojawiły się w naszym organizmie. Warto więc korzystać ze specjalistycznych kremów, które zawierają w sobie mocznik. Warto zwrócić uwagę na skład takich kremów, by znalazł się w nich mocznik. Koniecznie sprawdźmy, jaka jest jego zawartość, bo poniżej 30% będzie pełnił on jedynie rolę nawilżacza. Stosowanie tego typu rozwiązań wpłynie na to, że skóra będzie miała mniej skłonności do przesuszania się, a tym samym suche pięty mogą przestać stanowić dla nas problem.

Nie wolno zapominać także o czymś takim, jak regularny peeling. To rodzaj preparatu, który zawiera w sobie drobinki soli lub też pumeksu. Działa on tak, że ściera suchą skórę, nawilża ją i jednocześnie wygładza. Konieczne będzie też to, żeby zrogowaciały naskórek, który czasem może pojawić się na stopach, usuwać. Te często pojawia się u osób, które spędzają na nogach długie godziny i nie zawsze jest to w wygodnych oraz przewiewnych butach. Zrogowaciały naskórek pojawiający się na piętach można usuwać peelingiem i odpowiednimi kremami. Jeżeli jednak pojawi się tak zwany „paluch”, czyli haluks, konieczna będzie już wizyta u specjalisty.

Regularna pielęgnacja stóp to coś, co zapewni nam spokój i wygodę. Warto więc o niej pamiętać.

Autor: Redakcja

Udostępnij ten post na

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.