Porady fotograficzne – portret

Porady fotograficzne - portretDobrze wykonany portret to coś, co powinno znaleźć się w portfolio każdego fotografa. Nie jest jednak łatwe zadanie, a przynajmniej nie tak łatwe, jak można by było przypuszczać. Warto poznać podstawowe porady fotograficzne, które znacznie ułatwią stworzenie odpowiedniego portretu.

Może wydawać się to dziwne, ale żeby stworzyć odpowiedni portret, potrzeba przede wszystkim odpowiedniego… modela. Konkretniej, to zasługą fotografa będzie to, żeby z każdej postaci wydobyć to, co jest w niej prawdziwe i najważniejsze. Zwykłem wycelowanie obiektywu w czyjąś twarz lub sylwetkę, nie będzie wystarczające. Prawda jest taka, że dobry fotograf potrafi poznać się na człowieku i nawet najgorszym sprzętem będzie w stanie wykonać portret.

Porady fotograficzne

Porady fotograficzne dotyczące zdjęć portretowych można zamknąć w kilku podstawowych kwestiach. Pierwszą z nich jest to, żeby zadbać o otoczenie. To szczególnie ważne, jeżeli robimy portret w kontrolowanych warunkach (czyli nie street photo). Odpowiednie tło może wydobyć cechy charakteru fotografowanej osoby, ale warto pamiętać o tym, żeby nie odciągało ono uwagi od głównego obiektu. Czasem wystarczy biała ściana lub taka z niewielką, kolorową fakturą i całe zdjęcie nabiera odpowiedniego wyrazu.

Portret kobiety

Warto pamiętać także o oświetlaniu. Naturalne może nie wystarczyć do tego, żeby wydobyć wszystkie „smaczki”. Granie światłem potrafi dodać fotografii portretowej odpowiedniej głębi. Do tego należy pamiętać o ogniskowej w obiektywie. Jeżeli chcemy, żeby na zdjęciu twarz wyglądała tak, jak widzimy ją oczami, ogniskowa powinna wynosić około 50 mm. Nie powinno także podchodzić się do fotografowanego obiektu zbyt blisko – lepiej skorzystać z opcji zoom, jeżeli nie posiadamy obiektywu ze stałą ogniskową.

Porady fotograficzne to jedno, ale nic nie zastąpi praktyki. Warto więc także eksperymentować i szukać własnej drogi.

Autor: Redakcja

Udostępnij ten post na

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.