Przebarwienia na twarzy – jak się ich pozbyć?

przebarwienia na twarzyPierwszą rzeczą, na którą zwraca się uwagę podczas spotkania z drugą osobą, zazwyczaj jest twarz. To ona stanowi niejako wizytówkę całego człowieka i jeżeli chcemy wywrzeć dobre wrażenie, powinniśmy wiedzieć, jak o nią zadbać. Co jednak zrobić, kiedy występują przebarwienia na twarzy? Czy da się ich jakoś pozbyć domowymi sposobami i co mogą oznaczać?

Przebarwienia na twarzy czy skórze mogą niestety oznaczać poważne problemy z organizmem. Nigdy nie powinno się ich lekceważyć, więc jeżeli któreś z takich przebarwień wygląda niepokojąco, koniecznie należy udać się do lekarza. Takie przebarwienia mogą oznaczać wiele rzeczy, a w tym niestety także choroby wewnętrzne. Zanim jednak do nich przejdziemy, zajmijmy się tymi, które nie stanowią większego problemu, a już na pewno nie pod względem medycznym. To raczej problem natury estetycznej, choć nie dla każdego.

Przebarwienia na twarzy oraz skórze – rodzaje

Wśród rodzajów przebarwień, które występują na skórze, można wyróżnić kilka rodzajów. Jednym z nich są piegi. Wbrew powszechnej opinii, piegi nie pojawiają się na skórze z powodu zbyt długiego opalania, ale to wyniki genetyki. Odpowiedzialna za to jest nie ilość melaniny w skórze, czyli jej barwnika, ale tego, jak on jest rozłożony. Osoby piegowate mają więc przebarwienia na skórze (w tym często i na twarzy), bo melanina rozkłada się nierównomiernie. Można próbować je wybielać udając się do gabinetów kosmetycznych czy lekarskich, ale to będzie wymagało dużo czasu oraz wytrwałości. O wiele łatwiej jest się do piegów przyzwyczaić, bo coraz więcej osób zaczyna je doceniać.

Kolejnym rodzajem przebarwień będą niewielkie plamy, które pojawiają się po długotrwałym opalaniu lub kąpielach słonecznych. Takie palmy także spowodowane są nierównomiernym rozkładaniem się melaniny pod powierzchnią skóry. Zazwyczaj wszystko ulega unormowaniu w ciągu paru tygodni, choć może się zdarzyć, że zostaną już na stałe. Można je rozjaśniać, ale podobnie jak w przypadku piegów, konieczna będzie wizyta u specjalisty.

skóra

W pewnym wieku mogą występować także tak zwane „plamy wątrobowe”, które spowodowane są starzeniem się organizmu. Najczęściej pojawiają się na twarzy, dekolcie i dłoniach. Niestety, ale zdarza się i tak, że tego typu przebarwienia występują już u coraz młodszych osób. Do rodzajów przebarwień można jeszcze zaliczyć ostudy, czyli dość duże i rozległe plamy w kolorze ciemnożółtym, które pojawiają się zazwyczaj na twarzy u kobiet. Ich występowanie może być uzależnione od przyjmowanych leków hormonalnych lub pojawiać się w okresie ciąży, kiedy gospodarka hormonalna jest zaburzona. Ostudy mogą występować także po zbytniej ekspozycji na promienie słoneczne. Warto unikać opalania wtedy, kiedy zauważymy u siebie pierwsze zmiany skórne.

Usuwanie przebarwień – profilaktyka

Nie wszystkie występujące przebarwienia da się łatwo usunąć. Niektóre z nich zostaną z nami już na stałe, a niektóre będą potrzebowały interwencji lekarza. Istnieją jednak domowe sposoby, które w różnym stopniu będą w stanie zniwelować przebarwienia na skórze. Zawsze lepiej jednak zadać odpowiednio wcześnie o to, żeby takie plamy w ogóle się nie pojawiały. Jak to zrobić? Przede wszystkim ograniczać ekspozycję na słońce, a jeżeli już wybieramy się na wakacje, koniecznie używajmy kremu z wysokim filtrem.

Dobrym pomysłem jest także uzupełnienie diety o witaminę D. Ta powstaje w ludzkim organizmie wtedy, kiedy ten ma kontakt właśnie ze słońcem, choć lepiej skorzystać z suplementów, niż udawać się na plażę i leżeć tam przez kilka godzin. Witamina D powinna być także uzupełniana podczas miesięcy jesiennych i zimowych, kiedy dni są krótsze.

Jak pozbyć się przebarwień na twarzy?

Na plamy na skórze są jednak sposoby. Mniejsze przebarwienia na twarzy można usuwać domowymi sposobami. Jednym z nich będzie przygotowanie wywaru z rumianku. Potrzebna będzie nam do tego torebka z ziołem, którą parzymy w połowie szklanki. Do niej dodajemy jeszcze sok z cytryny. Tak przygotowany napar posłuży nam do przemywania twarzy – najlepiej robić to dwa razy dziennie, czyli rano i wieczorem.

skóra

Kolejnym sposobem może być mieszkanka, która także w swoim składzie będzie miała cytrynę. Dodajemy ją do startego, świeżego ogórka. Tak przygotowana maseczka powinna być nakładana na twarz dwa, trzy razy w tygodniu. Powinna znajdować się na skórze nie dłużej jednak niż dwadzieścia minut. Maseczka z ogórka oraz cytryny działa także odświeżająco, choć można ją zastąpić także inną. Do jej przygotowywania potrzebowali będziemy łyżeczkę sodo oraz niewielką ilość ciepłej wody. Powstanie z tego maź, którą nakłada się na skórę twarzy i zostawia także na około dwadzieścia minut.

Czy każde przebarwienie można usunąć?

Niestety nie każde przebarwienie będziemy w stanie usunąć. Jeżeli domowe sposoby zawiodą, to zawsze możemy udać się do specjalisty. Nie gwarantuje to sukcesu, ale spróbować zawsze warto.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Autor: Redakcja

Udostępnij ten post na

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.