Przejedzenie – jak przeciwdziałać?

jedzenieW okresie świątecznym czekają na nas liczne pokusy. Mazurki, jajka, bigos czy nawet sałatka jarzynowa. Każdej z potraw wypada chociaż spróbować, a gdy już to robimy, nagle okazuje się, że zjedliśmy za dużo. Wtedy właśnie pojawia się tak zwane przejedzenie. Jak sobie z nim radzić?

Najprostszą odpowiedzią na to pytanie, byłoby stwierdzenie, że wystarczy znać swój umiar. To jednak nie zawsze jest takie proste, jak mogłoby się wydawać. Siedząc przy stole często zdarza się, że nawet nie czujemy tego, jak dużo zjedliśmy. Przejedzenie objawia się więc dopiero wtedy, kiedy próbujemy się podnieść. Przepełniony żołądek oznacza, że będzie nas bolało. Może pojawić się także zgaga oraz oczywiście senność i zmęczenie.

Przejedzenie – sposoby

Sposobów na to, jak radzić sobie z przejedzeniem jest kilka. Część z nich znana jest już od dawna i przekazywana z pokolenia na pokolenie. Nie oznacza to jednak, że nie warto z nich korzystać. Można powiedzieć, że wręcz przeciwnie. Jednym z najprostszych, ale także najskuteczniejszych sposobów na przejedzenie, jest… gorąca herbata. Choć wydaje się to banalnie proste, to właśnie ona sprawia, że soki żołądkowe zaczynają pracować. To przyczynia się do wspomagania trawienia, a w rezultacie także do lepszego samopoczucia.

jedzenie

Inne sposoby

Gorąca herbata nie jest jedyną możliwością na radzenie sobie z przejedzeniem. Warto zaopatrzyć się także w herbatki ziołowe takie jak mięta, rumianek czy z dzikiej róży. Wpłyną one na poprawę trawienia i przyśpieszą przemianę materii. W przypadku nudności można spróbować także naparu z dziurawca.

A co z alkoholem? Ten w niewielkiej ilości także wpływa pozytywnie na trawienie. Nie bez powodu do niektórych posiłków podaje się kieliszek czerwonego wina. Należy jednak pamiętać, że powinniśmy ograniczyć się tylko do tego jednego kieliszka i ani grama więcej.

Przejedzenie to nic przyjemnego więc najlepszym rozwiązaniem jest… mniej jeść.

Autor: Redakcja

Udostępnij ten post na

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.