Przeziębienie – jak sobie z nim poradzić?

przeziębienieZima, chłód i wiatr – to wszystko czeka nas, kiedy tylko wyjdziemy z ciepłego domu. To może prowadzić do czegoś, co każdy z nas kiedyś przechodził. Chodzi oczywiście o przeziębienie, ale na szczęście jest przynajmniej kilka sposobów na to, by sobie z nim poradzić.

Chorowanie nigdy nie jest niczym przyjemnym i wie o tym każdy, kto choć raz musiał siedzieć w domu z paczką chusteczek, gorącą herbatą oraz pod kocem. Istnieje wiele możliwości na to, by poradzić sobie z przeziębieniem. Część z nich jest domowa i nie wymaga od nas kupowania drogich leków, choć wizyta u lekarza może okazać się konieczna. Nigdy nie wolno lekceważyć choroby, nawet wtedy, kiedy jest ona tylko przeziębieniem.

Domowe sposoby na przeziębienie

Zanim zabierzemy się za leczenie, konieczne będzie rozpoznanie. Tego oczywiście najlepiej dokona specjalista, ale wiele z symptomów bez większego problemu będziemy w stanie rozpoznać samodzielnie. Przy przeziębieniu możemy założyć, że będzie się ono rozwijało znacznie wolniej i mniej intensywnie, niż w przypadku grypy. Zresztą w przypadku łagodniejszej choroby, będziemy w stanie szybciej wrócić do pełni sił.

Sposoby na przeziębienie znane są już od wieków i przekazywane z pokolenia na pokolenie. Zapewne większość z osób słyszało o tym, że w przypadku zachorowania, dobrym sposobem będzie wypicie herbaty z cytryną. W dzieciństwie, kiedy za oknem zmieniała się pogoda i zaczynało się robić zimniej, być może często byliśmy pojeni przez rodziców takim właśnie napojem. To niestety błędne przeświadczenie, ponieważ oprócz walorów smakowych, witamina C z cytryny, nie pojawi się w naszym organizmie. Jest to spowodowane tym, że cytryna traci swoje właściwości, kiedy zostanie włożona do gorącej wody. Najlepszym rozwiązanie będzie więc dolewanie soku z cytryny do chłodnych napojów.

Domowe sposoby na kaszel

Przeziębienie wiąże się z kaszlem. Ten dzielimy na dwa główne rodzaje – suchy i mokry. Każdy z nich ma jednak podobne zadanie, czyli pomaga w odksztuszaniu i wyrzucaniu groźnych bakterii z naszego organizmu. Istnieje jednak kilka domowych sposobów na to, by walczyć z kaszlem, a najlepsze jest w to, że nie potrzebujemy do tego skomplikowanych receptur i drogich składników.

przeziębienie

Możemy skorzystać ze starej metody, która pomoże w przypadku suchego kaszlu. Będziemy potrzebowali jedynie pół szklanki miodu. Do niej dodajemy trzy dobrze posiekane cebule i całość odstawiamy na mniej więcej trzy godziny. Gdy nasza mikstura przejdzie już swoimi składnikami, dodajemy 50 ml przegotowanej wody i znowu odstawiamy na trzy godziny. Kolejnym krokiem będzie przecedzenie całości do jakiejś buteleczki. Jeżeli chodzi o dawkowanie to powinno się ono ograniczyć do jednej łyżeczki, co kilka godzin. I choć smak nie będzie najprzyjemniejszy, to warto się przemóc, ponieważ jest to jedno z lepszych rozwiązań, jeżeli chodzi o katar.

Domowym sposobem na kaszel może być także syrop z nasion kopru włoskiego. Jest on wyjątkowo prosty w przygotowaniu. Wystarczy wsypać łyżkę nasion do garnka i zalać około 300 ml wody, a następnie zagotować razem z dwiema łyżeczkami miodu. Wszystko razem powinno gotować się około 10 minut, a następnie powinniśmy to przecedzić. Możemy taki syrop pić do trzech razy dziennie po jednej, niewielkiej filiżance.

Domowe sposoby na katar

Sam katar może się pojawić nie tylko wtedy, kiedy jesteśmy przeziębieni lub chorzy. Może on być wynikiem alergii. Katar może nie być największym z problemów podczas choroby, ale zdecydowanie jest czymś wyjątkowo nieprzyjemnym i zmniejszającym komfort. Możemy korzystać z leków, które przepisze nam lekarz, ale są także pewne domowe sposoby, które pomogą nam zwalczyć problem.

Najprostszym rozwiązaniem, które pomoże nam w przezwyciężeniu kataru, będą przygotowane inhalacje. Pozwolą one na to, by udrożnić kanały i przywrócić im normalne funkcjonowanie. Co wykorzystać do przygotowania takich inhalacji? Wystarczy niewielka miska, która zostanie napełniona gorącą wodą, a do niej dodajemy kilka kropel olejku aromatycznego. Dobrze sprawdza się tutaj olejek eukaliptusowy, ale możemy także skorzystać z naparu rumiankowego.

przeziębienie

Pomocne będzie także spożywanie dużej ilości płynów. Dobre nawodnienie w przypadku choroby jest kluczowe, bo w przypadku odwodnienia, będziemy się czuli coraz gorzej i gorzej. Warto dodawać także do posiłków warzywa i owoce, które są bogate w witaminę C. Soki z cytryną będą pomocne, ale doskonale działa także natka pietruszki oraz czosnek. Ten można dodawać do kanapek lub nawet przyrządzić jedną tylko z nią. Smarujemy więc chleb warstwą masła, a na nią dodajemy drobno posiekany czosnek.

Istnieje wiele sposobów na to, by walczyć z przeziębieniem. Dobrze czasem wypróbować te domowe, ponieważ ich sposób działania potrafi zaskoczyć niejednego lekarza. Należy jednak pamiętać, że nic nie zastąpi wizyty u lekarza. Szczególnie wtedy, kiedy czujemy, że potrzebujemy pomocy. Nawet z pozoru wyglądająca na niegroźną, nasza choroba może przerodzić się w coś bardzo poważnego. Pamiętajmy o tym.

Autor: Redakcja

Udostępnij ten post na

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.