Przygotowania do ślubu i wesela – kiedy zacząć?

Przygotowania do ślubu

Przygotowania do ślubu

Ślub z ukochaną osobą to jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu. Niezależnie od tego, czy decydujemy się na ceremonię kościelną czy świecką, przygotowania do ślubu wypadałoby zacząć na długo przed nim samym. W końcu to coś, co zdarza się raz w życiu, a przynajmniej tak być powinno. Kiedy więc należy zacząć się przygotowywać i o czym należy pamiętać?

Przygotowania do ślubu to naprawdę potężne wyzwanie logistyczne oraz emocjonalne, a już w szczególności wtedy, kiedy organizowane jest przyjęcie na dużą liczbę gości. Wtedy najlepiej zwrócić się do profesjonalisty, który pomoże nam w załatwieniu najważniejszych rzeczy i wyjaśni niejasności. Trzeba jednak liczyć się z tym, że wynajęcie takiej osoby będzie słono kosztować. Podobnie, jak wydanie przyjęcia dla dużej ilości gości, więc zanim przygotowania rozpoczną się na dobre, warto dokładnie zapoznać się ze swoją sytuacją finansową.

Przygotowania do ślubu

Pierwszym krokiem, który należy więc podjąć, to przeliczenie tego co mamy i zastanowienie się, ile jesteśmy w stanie wydać na weselę. Oczywiście dalej jest to najważniejsza uroczystość w naszym życiu (albo jedna z najważniejszych), nie należy jednak zapominać o jednym. Kłótnie spowodowane problemami finansowymi mogą odbić się na związku, a przecież nie o to chodzi. Nie ma nic złego w mniej okazałym ślubie, zorganizowanym tylko dla najbliższych. Jeżeli Państwa Młodych nie stać na wystawne przyjęcie, warto rozważyć to mniejsze. W końcu najważniejsza jest miłość, a nie to, ile osób pojawi się na weselu.

Przygotowania do ślubu rozpoczynamy więc od ustalenia budżetu i powinno zadziać się to mniej więcej dziewięć-dziesięć miesięcy przed samą planowaną uroczystością. Może wydawać się to wcześnie, ale nie ma innego wyjścia, bo sale na tego typu uroczystości są rezerwowane z bardzo dużym wyprzedzeniem. I tutaj dochodzimy do bardzo ważnego elementu samych przygotowań, czyli wyboru daty oraz samego miejsca zaślubin.

Gdzie brać ślub?

Niestety, ale nawet najbardziej dokładne prognozy pogody nie będą w stanie przewiedzieć tego, jak będzie ona wyglądała za dziewięć miesięcy. Najlepiej wybrać więc któryś z miesięcy, gdzie mamy największe szanse na to, że nie będzie padać. Śluby najczęściej odbywają się w okresie letnim, więc przygotowania do ślubu rozpoczną się już jesienią. Kiedy ustalona zostanie już data, koniecznie trzeba zrobić kilka rezerwacji. Pierwszą z nich będzie oczywiście sam Kościół lub też wizyta w Urzędzie Miasta i umówienie tam termin. Obecnie można bez większego problemu zaprosić urzędnika, który udzieli ślubu w wybrane przez Młodą Parę miejsce, więc nie trzeba przejmować się stanem budynku Urzędu Miasta.

Przygotowania do ślubu

Przygotowania do ślubu

Tutaj oczywiście potrzebne będzie odpowiednie pismo, ale to już osoby w urzędzie doradzą, jak je wypełnić. Nie jest to jednak nic przerażającego, więc nie ma się czego obawiać. W tym samym okresie, kiedy będziemy mieć już zarezerwowany termin ślubu, trzeba zarezerwować salę lub obiekt, gdzie ma się on odbyć. Zanim jednak to nastąpi, dobrze obejrzeć go na żywo, a nie tylko przez stronę internetową. Zdjęcia często nie oddają tego, co naprawdę dzieje się w danym obiekcie. Lepiej później nie żałować podjętej decyzji, kiedy okaże się, że wnętrza są mniejsze, niż było zakładane lub droga dojazdowa jest w opłakanym stanie.

Kolejne kroki

Kiedy będziemy mieli już „zaklepaną” datę ślubu oraz wstępnie zarezerwowaną salę, dobrze zacząć rozglądać się za fotografem oraz zespołem lub DJ’em. Ci najlepsi potrafią mieć już terminy zarezerwowane na dwa lata wprzód, więc warto poszukiwania zacząć odpowiednio wcześniej. Warto też mieć już odłożone pieniądze na zaliczki dla nich. Koniecznie też trzeba przejrzeć portfolio, zarówno fotografa, jak i muzyków tak, by mieć stu procentową pewność, że spełnią oni nasze wymagania.

W tym samy okresie dobrze też zadbać o catering, jeżeli w miejscu gdzie wynajmujemy salę, nie jest on zapewniony. Trzeba będzie ustalić menu oraz dokonać niezbędnych degustacji. To przyjemne doświadczenie, ale bardzo czasochłonne. Podobnie, jak wybór zaproszeń. Należy więc mieć gotową listę gości i wybrać odpowiedni wzór samego zaproszenia, które wypadałoby rozsyłać już około pół roku przed samą uroczystością. W końcu jeżeli ślub odbędzie się w okresie wakacyjnym, nasza rodzina lub znajomi mogą nie być dostępni. Dobrze więc poinformować ich wcześniej.

O czym jeszcze pamiętać?

Przygotowania do ślubu to także wybór sukni oraz garnituru lub smokingu. Warto to zrobić wcześniej, bo jeżeli suknia będzie szyta na miarę, trzeba pamiętać, że zajmuje to dużo czasu, a do tego należy jeszcze doliczyć okres na poprawki. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku męskiego ubioru. Od tego czasu należy też „trzymać dietę”, żeby w dniu ślubu nie okazało się, że któraś część garderoby jest za mała. Same przygotowania do ślubu to wiele pracy, która jednak może zaowocować naprawdę wyjątkowym wieczorem oraz nocą. Jedyne w swoim rodzaju przeżycie, do którego warto się odpowiednio wcześnie przygotować. Nie wolno jednak zapominać o najważniejszym. W tym dniu najważniejsza jest miłość, a nie to, czy ktoś dostał rosół czy żurek.

Autor: Redakcja

Udostępnij ten post na

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.