Rezonans magnetyczny – kiedy wykonuje się badanie

Rezonans magnetyczny (MRI) to badanie, dzięki któremu lekarz może uzyskać wgląd we wszystkich płaszczyznach w narządy wewnętrzna pacjenta. Badanie jest bardzo dokładne, bezpieczne i bezbolesne. Nie zaburza prowadzonego wcześniej leczenia, nie ma wpływu na prowadzone leczenie farmakologiczne i nie wpływa na zdolność obsługi maszyn i kierowania pojazdami. Lokalizacja zmian chorobowych w ciele pacjenta jest bezcenna – lekarz widzi jak na dłoni co złego i gdzie się dzieje i może od razu przystąpić do działania. Często zleca się to badanie, kiedy inne metody diagnostyczne nie dają jednoznacznej odpowiedzi na pytanie o źródło dolegliwości i trudno podjąć jakiekolwiek leczenie.

Na czym polega rezonans magnetyczny?

Żeby wykonać badanie potrzebne jest silne pole magnetyczne, fale radiowe oraz komputer. Rezonans wykorzystuje fakt, że wszystko, także ludzkie ciało, składa się z atomów, a te z kolei mają właściwości magnetyczne. Precyzyjniej: protony wodoru w organizmie człowieka zostają pobudzone do ruchu przez działanie pola magnetycznego i zaczynają emitować fale, które widoczne są na ekranie urządzenia.
Im większa moc magnesu wykorzystanego w urządzeniu, tym większe natężenie wytwarzanego pola i tym dokładniejsze badanie. Możliwe jest więc wykonanie badań czynnościowych bądź naczyniowych. Żeby odczyt sygnału z ludzkiego ciała nie był zaburzony, system MRI musi być odizolowany od mogących wpływać nań zewnętrznych fal magnetycznych, dlatego umieszcza się go w tzw. klatce (puszce) Faradaya. Konstrukcja aparatu do rezonansu magnetycznego może być otwarta – lekarz ma wtedy dostęp do pacjenta, albo zamknięta – pacjent lokowany jest wtedy w tunelu magnesu.

Wiemy już co to jest rezonans magnetyczny, teraz słów kilka o tym, kiedy się go wykonuje. Poza skanowaniem całego organizmu w poszukiwaniu źródeł dolegliwości, których nie udało się znaleźć innymi sposobami, MRI zleca się m. in. w przypadku:

 • chorób demielinizacyjnych (stwardnienie rozsiane)
 • chorób otępiennych (Alzheimer)
 • diagnostyki udarów mózgu
 • nowotworów mózgu trudnych do oceny w innych badaniach
 • urazów głowy
 • diagnostyki kanału i rdzenia kręgowego
 • diagnostyki kręgosłupa
 • urazów stawów, mięśni i więzadeł (np. kolana)
 • zaburzeń neurologicznych nieznanego pochodzenia
 • guzów w jamie brzusznej
 • guzów serca
 • guzów płuc
 • nowotworów narządów rodnych
 • nowotworów prostaty

Jak przygotować się do badania?

W zależności od celu badania, trwa ono od 15 do 90 minut. Przynajmniej 6 godzin przed badaniem nie należy jeść, bo mogłoby to zaburzyć obraz badania. Trzeba zdjąć z siebie biżuterię i pozbyć się wszelkich metalowych przedmiotów, np. długopisu czy kluczy z kieszeni. Obecność metalowych przedmiotów uniemożliwia przeprowadzenie rezonansu magnetycznego, dlatego nie wykonuje się go u osób mających sztuczne zastawki, rozruszniki serca, klipsy na tętniakach, wkładki wewnątrzmaciczne czy szyny albo druty w kościach oraz implanty ortopedyczne. Aparat rezonansu nie byłby w stanie skutecznie pracować, a pole magnetyczne powodowałoby zakłócenia w pracy neurostymulatorów (rozrusznik). Badania nie wykonuje się w pierwszym trymestrze ciąży, a jeśli zachodzi bezwzględna konieczność, nie wykonuje się badania z kontrastem. Kobiety udające się na badanie powinny zrezygnować z makijażu, bo w kosmetykach znajdują się opiłki metali kolorowych. Z uwagi na możliwość dostawania się takich opiłków do oka, osoby wykonujące zawody takie jak spawacz czy malarz powinny poddać się wcześniej konsultacji okulistycznej.

Jak wygląda badanie rezonansem magnetycznym

Podczas badania pacjent znajduje się w pozycji leżącej. Najwięcej emocji wzbudza fakt, że człowiek musi spędzić kilkanaście lub kilkadziesiąt minut w zamkniętym tunelu. To trudne do zniesienia dla osób cierpiących na klaustrofobię. Pacjent musi leżeć bez ruchu. Podczas całego badania ma się kontakt głosowy z personelem. Jeśli zachodzi potrzeba, aparat rezonansu sam wykonuje odpowiednie ruchy, żeby uzyskać obraz z kilku miejsc ciała. Temperatura w tunelu jest optymalna dla osoby badanej. Po całkowicie bezbolesnym badaniu można powrócić do codziennej aktywności, wsiąść do samochodu, jeść, zażywać leki. Cena badania waha się w zależności od kliniki oraz powodu jego wykonywania i wynosi od 200  do 1000 złotych. Badania rezonansem magnetycznym wykonuje firma Pracownia RTG z w Radomiu.

Autor: Redakcja

Udostępnij ten post na

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.