Sierść psa a jego zdrowie

Sierść psa może odzwierciedlać procesy zachodzące w organizmie zwierzęcia. W jaki sposób patrzeć na ulubieńca by wiedzieć, czy jest zdrowy?

Sierść psa, podobnie jak skóra człowieka, może wiele powiedzieć o jego zdrowiu. Matowa, krucha i liniejąca powinna skłonić opiekuna do refleksji na temat kondycji czworonoga. Z kolei gęste i błyszczące futro może być powodem do dumy. Dowiedz się, co warto wiedzieć o sierści psa, by nie przegapić pierwszych objawów choroby u ulubieńca.

Żywienie psa a kondycja sierści

Jedzenie dla psa powinno być dostosowane do jego wieku oraz potrzeb. Wybierając karmę dla czworonoga, warto więc zwrócić uwagę na jego aktywność i rasę. Właściwie skomponowana żywność dla psa (przeczytaj artykuł o tym co to jest naturalna żywność dla psa)powinna być bogata w witaminy, minerały, dobre tłuszcze oraz białka. Te ostatnie wpływają na wygląd sierści. Zbyt niska podaż białka sprawia, że sierść psa jest rzadka i matowa, co upośledza jej podstawową funkcję jaką jest izolacja, ochrona przed zimnem i upałem, urazami fizycznymi oraz zranieniami. Trzeba jednak wiedzieć, że kiepski wygląd futra może także świadczyć o niedoborze witamin. W jedzeniu psa nie może bowiem zabraknąć substancji takich jak: witamina PP (niacyna), tiamina (witamina B1), ryboflawina (witamina B2), kwas pantotenowy (witamina B5), kobalamina (witamina B12).

Wygląd futra a zdrowie ulubieńca

Linienie psa jest zjawiskiem zupełnie naturalnym, ponieważ dzięki niemu zwierzę dostosowuje swoją ciepłotę do panującej temperatury. Jeśli jednak zauważysz, że futro twojego ulubieńca robi się coraz rzadsze i bardziej matowe bez względu na zmianę pór roku, sprawdź, czy w jego jedzeniu nie brakuje cennych witamin i mikroelementów. Nadmierne linienie może świadczyć o niedoborach. Obserwuj czworonoga i sprawdź, czy utracie sierści nie towarzyszą dodatkowe objawy. Zwierzę może bowiem cierpieć na choroby skóry, zakażenie pasożytami czy alergię pokarmową. Pamiętaj, że schorzeniom towarzyszy najczęściej nietypowe zachowanie psa. Dbając o zdrowie swojego ulubieńca, nie zapominaj więc o jego dokładnym obserwowaniu.

Badanie EHAA – dlaczego warto je wykonać?

Badanie EHAA to analiza pierwiastkowa sierści, która jest prostym i bezinwazyjnym sposobem na sprawdzenie kondycji twojego czworonoga. Warto wykonać je, kiedy nie masz pewności, czy jedzeniedla psa dostarcza mu wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Badanie EHAA przyda się także zwierzakom z problemami zdrowotnymi takimi jak: otyłość (lub jej nawroty), kłopoty trawienne, zmiany skórne, choroby zębów i przyzębia czy świąd i wypadanie sierści. Test pozwoli także określić, czy w organizmie czworonoga gromadzą się metale ciężkie. W przypadku ich pojawienia się można będzie podjąć właściwe leczenie, które zapobiegnie rozwojowi wielu schorzeń.

Obserwacja sierści psa może pomóc w określeniu kondycji czworonoga. Warto więc śledzić okresy linienia i gęstnienia futra. Jeśli w ich trakcie dostrzeżesz nieprawidłowości, niezwłocznie skontaktuj się z weterynarzem, który pomoże ustalić przyczynę problemu. Nadmierne wypadanie sierści może być bowiem pierwszym objawem choroby psa. Chcąc uniknąć rozwoju licznych schorzeń, możesz zafundować swojemu ulubieńcowi badanie EHAA, które pozwoli sprawdzić jego kondycję. A wszystko to dzięki… sierści.

Źródła:

  • https://www.psy.pl/bioskinex-canis-zdrowa-siersc/
  • https://www.psy.pl/badanie-siersci-ehaa/
  • http://blogzdrowypies.pl/zdrowie/zmiana-siersci-zdrowie/

Autor: Redakcja

Udostępnij ten post na

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.