Smartwatch czy opaska sportowa – co wybrać?

Fot. PixaBay

Żyjemy w takich czasach, że stale jesteśmy w biegu. Praca, dom, odebranie dzieci ze szkoły, wywiadówki, dodatkowe zadania i raporty. To wszystko sprawia, że nie mamy już czasu na nic innego, a dodatkowo, zaczynam się gubić w obowiązkach. Tutaj warto rozważyć zakup jednego sprzętu z gatunku akcesoriów ubieralnych. Tylko co lepiej wybrać – smartwach czy opaskę sportową?

Obecnie trudno spotkać osobę, która nie korzysta ze smartfona. Ten nowy rodzaj telefonów komórkowych przyjął się wyjątkowo szybko i nie ma w tym nic dziwnego. W końcu jest to wyjątkowo wygodne urządzenie, które bardzo dużo ułatwia w codziennej pracy i rozrywce. Możemy mieć tam kalendarz spotkań, bezpośredni dostęp do wiadomości e-mail oraz wiele innych, użytecznych aplikacji. Czy w takim razie potrzebujemy czegoś więcej?

Smartwatch – czym jest i czy go potrzebujemy?

Smartwatch to stosunkowo nowy wynalazek, a w takiej formie jak występuje dziś, to już zupełna nowinka. Pierwsze tego typu urządzenia powstawały przed dziesięcioleciami, ale dopiero teraz możemy czerpać z nich prawdziwy użytek. Głównie dlatego, że są o wiele mniejsze, „mądrzejsze” oraz przede wszystkim bardziej dostępne cenowo. Oczywiście dalej możemy znaleźć inteligentne zegarki, które kosztują kilka tysięcy złotych, ale bez trudu znajdziemy też takie, których cena nie przekracza tysiąca złotych. Co takie sprzęty w ogóle mają do zaoferowania?

Urządzenie może łączyć się z naszym smartfonem i pobierać od niego wszystkie wiadomości, a następnie przekazywać na swoim ekranie. W ten sposób nie trzeba odczytywać powiadomień o przychodzących wiadomościach z poziomu telefonu. To bardzo przydatne szczególnie podczas spotkań biznesowych czy w momencie, kiedy np. zajmujemy się gotowaniem. Sprawia to też, że nie spoglądamy co chwila na smartfona, więc korzystamy z niego rzadziej. Niektóre inteligentne zegarki pozwalają także na to, by z ich poziomu odpisywać na maile czy nawet odbierać połączenia głosowe. Tutaj jednak trzeba się liczyć z tym, że taki sprzęt kosztuje już więcej. Nie są to oczywiście wszystkie funkcje smart zegarka.

Fot. PixaBay

Dla naszego zdrowia

Apple Watch, czyli obecnie najpopularniejszy inteligentny zegarek na rynku, wyposażony jest w liczne funkcje, które monitorują stan zdrowia użytkownika. Począwszy od mierzenia jego tętna, a skończywszy nawet na EKG. Każdy z tych wyników jest oczywiście analizowany i zapisywany w specjalnej aplikacji. Smartwatch zlicza też nasze kroki i częściowo motywuje do większej aktywności fizycznej.

Były przypadki, kiedy zegarek od Apple informował użytkownika, że coś złego dzieje się z jego stanem zdrowia. To pozwoliło na uniknięcie poważnych problemów, bo poinformowani o tym fakcie udawali się do szpitala lub na badania. W tym sprzęcie znajduje się także moduł GPS, który sprawia, że da się użytkownika takiego zegarka zlokalizować. To może być przydatne w przypadku osób starszych, który gdzieś się zgubiły lub zasłabły w miejscu dla nikogo niedostępnym. Ciągłe monitorowanie stanu zdrowia to zdecydowanie jedna z najważniejszych i najbardziej przydatnych funkcji w smartwatch-ach.

Opaska sportowa – podobne funkcje, inne zastosowanie

Podobne funkcje ma także opaska sportowa, która jest znacznie tańszym rozwiązaniem, niż smartwach. Taki sprzęt można już kupić w cenie około 100 złotych. Tam także znajdzie się monitorowanie tętna, ale nie ma co już liczyć na EKG. Taka opaska łączy się również z telefonem, czyli ma możliwość przekazywania powiadomień, ale tutaj już się na nie nie odpisze. Nie da się także odebrać połączenia. Za to opaski sportowe mają znacznie więcej trybów, które pozwalają na monitorowanie aktywności sportowej.

Fot. PixaBay

To rozwiązanie przede wszystkim dla osób, które uwielbiają ćwiczyć i stale chcą wiedzieć, jak wyglądają ich postępy. Wśród trybów dostępnych na opaska można znaleźć bieganie, jazdę na rowerze, spacerowanie czy pływanie. Większość opasek jest bowiem wodoodporna, czyli można z nich korzystać na basenie. Dodatkowo działają o wiele dłużej na jednym ładowaniu, niż w przypadku inteligentnych zegarków. Niektóre modele potrafią wytrzymać prawie trzy tygodnie. Pod warunkiem, że nie korzysta się z modułu GPS.

Który sprzęt jest lepszy?

Tutaj nie ma jednoznacznej odpowiedzi, bo wszystko zależy od potrzeb użytkownika. Dla mam, które ciągle zostawiają gdzieś swój telefon lub dają go pociechom do zabawy, lepszym rozwiązaniem może okazać się smartwatch. Można wtedy z jego poziomu odpowiadać na wiadomości bez konieczności zabierania telefonu dziecku. Czasem nie będzie oczywiście wyjścia, ale smartwatch potrafi rozwiązać kilka takich problemów.

Opaska sportowa nada się dla osób, które chcą z siebie „wycisnąć” jak najwięcej. Obecnie ich pomiary są już na takim poziomie, że bez trudu można z nich korzystać na wpół profesjonalnie. Przy treningach pomiar tętna jest czymś niezbędnym. Dodatkowo funkcje smart, czyli otrzymywanie powiadomień, także jest przydatne. Oba typy urządzeń są więc bardzo dobrym uzupełnieniem smartfona i mogą się przydać w każdym domu. Warto więc rozważyć zakup choć jednego z nich i wypróbować jego możliwości.

Autor: Redakcja

Udostępnij ten post na

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.