Stomia – da się z nią żyć

Stomia życieKażda ingerencja w ludzkie ciało jest czymś dla nas nienaturalnym. Jeżeli do tego ma dojść do operacji, to pojawia się także stres, zwątpienie i strach. Tak jest w przypadku stomii. Żeby się temu przeciwstawić, należy wiedzieć jak najwięcej, zanim zaczniemy się martwić.

Czym w ogóle jest stomia? To poważna przypadłość, której wynikiem jest konieczność połączenia narządu wewnętrznego ze skórą. Najczęściej pojawia się ona w przypadku wad wrodzonych, poważnych urazów czy chorób nowotworowych. Stomia najczęściej kojarzona jest z pojęciem „wydalnicza”, gdzie przewód pokarmowy (jelito grube lub cienkie) czy układ moczowy zostaje połączony ze skórą na brzuchu. W takim przypadku, gdy normalne wydalanie zostało przez chorobę uniemożliwione, stomia często staje się jedynym wyjściem.

Stomia życie

Może się wydawać, że takie rozwiązanie będzie wyjątkowo bolesne. Tymczasem w rzeczywistości tak nie jest. Stomia sama w sobie nie boli, ale może czasem krwawić. Jednak ze stomią da się żyć, choć wiele osób, które musiały przejść taki zabieg, uważa inaczej. Owszem, na samym początku może być to kłopotliwe oraz przede wszystkim wstydliwe, ale nie oznacza to, że nasze życie właśnie się skończyło. Trzeba do tego tylko podejść w odpowiedni sposób.

Ze stomią da się żyć, ale trzeba przestrzegać kilku zasad. Te zostały stworzone po to, by ułatwić codzienne sprawy i przede wszystkim zadbać o bezpieczeństwo użytkowników woreczków stomiowych. Najważniejsze wydają się pierwsze tygodnie po przeprowadzeniu zabiegu. Oprócz dbania o to, by stomia była utrzymana w czystości, będzie trzeba przyzwyczaić się do nowej rzeczywistości. Nie będzie to łatwe zadanie, ale należy pamiętać, że w tym okresie bardzo ważna jest pomoc i opieka psychologiczna lekarzy oraz pielęgniarek.

Życie ze stomią będzie wyzwaniem, ale nigdy nie wolno się poddawać, bo wielu osobom umożliwi normalne życie. Takie, którego nie mogli mieć przed operacją.

Autor: Redakcja

Udostępnij ten post na

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.