Sucha karma dla kota – co trzeba o niej wiedzieć?

sucha karma dla kotaKoty nie różnią się od ludzi tak bardzo, jak można by sądzić. Zwierzaki też mają swoje własne preferencje żywieniowe i przyzwyczajenia. Nie ma więc jednoznacznej odpowiedzi na to, czy kot powinien jeść wyłącznie mokrą lub suchą karmę. Jeżeli jednak zdecydujemy się na tę drugą, to warto się zgłębić temat, czym charakteryzować ma się sucha karma dla kota, by stanowiła zbilansowane źródło składników energetycznych oraz odżywczych?

Decydując się na wzięcie do domu kota, należy zadbać o wiele rzeczy. Szczególnie wtedy, kiedy będzie to pierwszy zwierzak w domowym zaciszu. Zdarza się, że właściciele kotów, chcąc wykazać się jak największą troską, postępują niewłaściwie i przekarmiają kota. Sam fakt, że sucha karma dla kota zawiera odpowiednią ilość składników energetycznych czy odżywczych to nie wszystko. Ważne jest także to, jak karma jest porcjowana i czy pilnujemy, by nie przekarmiać pupila.

Sucha karma dla kota

sucha karma dla kota

Jak wybrać najlepszą karmę? Niezależnie od tego, czy będzie to sucha karma dla kota czy mokra, koniecznie należy zapoznać się ze składem produktu. Każdy producent jest zobowiązany do tego, by umieszczać go na opakowaniu. Koniecznie trzeba zwrócić uwagę na obecność składników energetycznych, czyli białka, tłuszczy oraz węglowodanów. Za właściwości odżywcze odpowiadają już witaminy oraz mikroelementy. Przykładem dobrze zbilansowanej karmy, np. dla kotów po zabiegu sterylizacji bądź kastracji jest Purina ONE® Sterilcat. Pomaga ona właśnie kastrowanym bądź sterylizowanym kotom w utrzymaniu odpowiedniej wagi i zachowaniu beztłuszczowej tkanki mięśniowej. Troszczy się również o zdrowie ich dróg moczowych.

Ile karmy powinien dostawać kot, by nie został przekarmiony, a jednocześnie by w jego organizmie była odpowiednia ilość wartości odżywczych oraz energetycznych? Sucha karma dla kota w jednym gramie ma około 4 kcal, a według rekomendacji National Research Council, koty powinny dostać 60 kcal na jeden na kilogram ich masy ciała. Przekłada się to na mniej więcej 180 gramów karmy w ciągu dnia dla kotka ważącego 3kg.

Koty lubią systematyczność, więc suchą karmę należy podawać im o określonych porach. Nie wolno zapominać także o tym, by obok miski postawić wodę, bo sucha karma zawiera jej maksymalnie do 10%.

Autor: Redakcja

Udostępnij ten post na

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.