Wakacje nad Balatonem

WęgryOkres urlopowy tuż za pasem. Oznacza to, że należałoby już powoli rozglądać się za miejscami, gdzie będziemy mogli wypocząć, zregenerować siły i cieszyć się z kilku dni wolnego. I choć wakacje nad Balatonem mogą nie być naszym pierwszym wyborem, warto spojrzeć na to miejsce przychylnym okiem.

Bezpowrotnie minęły czasy, gdy nasze wyjazdy wakacyjne ograniczone były tylko do polskiego morza lub gór. I choć nie da się im odmówić ogromnego uroku, warto zadać sobie pytanie, czy nie powinniśmy wyjechać gdzie indziej. Wiadomo, że jednym z istotnych czynników, który wpływa na planowane wyjazdy, będą pieniądze, to nie oznacza, że musimy wydawać dużo. Wśród krajów, które otaczają Polskę, bez problemu znajdziemy kilka lokalizacji nie nadwyrężających stanu naszego portfela. Bo nie zawsze „zagranica” jest synonimem „wydatków”.

Jezioro Balaton

Nazwa wydaje się jakby znajoma, ale nie każdy wie, gdzie znajduje się ten mały cud natury. Choć słowo „mały” nie do końca pasuje do tego wodnego akwenu. Otóż jezioro Balaton jest największy tego typu zbiornikiem na Węgrzech, ale także w całej Europie Środkowej. Tak naprawdę, ciekawy jest już sam kształt jeziora. Jest ono podłużne, a przy ogromnej powierzchni (niemal 600 km2) oznacza to, że ma niemal 77 kilometrów. W najwęższym miejscu jego szerokość to około 4 kilometrów, a w najszerszym aż 14. Jednak zaskakujące jest to, że jest ono stosunkowo płytkie. Średnia głębokość Balaton to bowiem 3 metry. Zresztą sama jego nazwa, wywodząca się od starosłowiańskich słów, oznacza błoto, a z łaciny można ją odczytywać jako „płytkie jezioro”. Czy w związku z tym, turyści powinni się obawiać, że gdy przyjadą na Węgry to nie będą mieli co robić? Oczywiście, że nie, bo wakacje nad Balatonem to niezapomniane przeżycie, nie tylko ze względu na jezioro i widoki.

Węgry

Wczasy nad Balatonem

Jak trafić w to urokliwe miejsce? Oczywiście zważywszy na rozmiar jeziora, można do niego dojechać z wielu różnych stron, ale trzeba znać przynajmniej kierunek podróży. Otóż akwen położony jest mniej więcej 80 kilometrów od stolicy Węgier, Budapesztu. Jak widać dotarcie do tego urokliwego miejsca, nie powinno nastręczać zbyt dużo problemów, bo samochodem podróż nie powinna zająć więcej niż godzina. Miejsce nazywane jest „węgierską Toskanią”, a każdy kto się tam pojawi, z pewnością uzna, że to prawda.

Co robić, gdy już postanowimy spędzić wczasy nad Balatonem? Oczywiście plaże (bardzo rzadko będą one piaszczyste!) i spędzanie czasu na zwyczajnym odpoczywaniu. Widoki na jezioro mogą, choć wydaje się to niewyobrażalne, zwyczajnie znudzić. Wtedy na szczęście mamy wiele alternatyw na spędzenia czasu. Jeżeli lubimy dobrze zjeść, to z całą pewnością trafiliśmy w dobre miejsce. Tamtejsze rejony słyną z ryb i będąc na miejscu koniecznie należy zjeść sandacza, cisa lub też karpia. Wyżej wymienione gatunki ryb spotkamy pod niemal każdą postacią, począwszy od zwykłych smażonych, a skończywszy na zupach. I tak jak w przypadku zwykłych węgierskich dań, tutaj także możemy liczyć na, że będą one dobrze przyprawione. Papryka stanowi przecież jedną z głównych przypraw w tamtejszej kuchni, a w połączeniu z rybami będzie dla podniebienia czymś wyjątkowym.

Węgry

Warto także spróbować tamtejszego wina, które idealnie komponuje się z serwowanymi potrawami. I choć największe zagłębie węgierskich win znajdziemy na południu kraju, to nad jeziorem Balaton także będzie czego skosztować. W szczególności warto zwrócić uwagę na region Balatonfüred.

Balaton noclegi

Wybierając się na wczasy nad Balatonem koniecznie trzeba wcześniej zainteresować się noclegami. Wprawdzie Węgry nie są jeszcze tak oblegane przez turystów, jak inne europejskie destynacje, to z każdym kolejnym sezonem trudniej tam znaleźć odpowiednią kwaterę. Ważne też będzie, czy jedziemy na wakacje z rodziną i dziećmi, czy też może samotnie. W tym ostatnim przypadku możemy zaryzykować szukanie noclegu na własną rękę (da się to zrobić nawet bez konieczności wcześniejszej rezerwacji), to już podróżując w większym gronie, lepiej wcześniej się zabezpieczyć.

Wśród setek miejsc noclegowych, najlepiej wybierać te, które są już sprawdzone. W ofercie noclegów na Węgrzech, znajdziemy nie tylko kwatery prywatne, ale także całe kompleksy hotelarskie. Warto przed wyborem noclegu zdecydować, w która część Balaton będzie nas interesowała. Brzegi różnią się od siebie i w zależności od naszych preferencji, to nad nimi powinniśmy szukać noclegu. Północ przywita nas głębszą wodą, winnicami i górzystym terenem. Południe zaś to większa liczba plaż, płytsza woda (ważne dla rodziców, których dzieci dopiero uczą się pływać) i cudowny widok na góry. Jeżeli chodzi o przedział cenowy, to niestety północ (bliższa granicy z Polską), będzie droższa. Nie są to jednak aż tak duże przedziały cenowe, by rezygnować z wyjazdu.

Węgry Balaton – te dwa słowa doskonale się ze sobą łączą i co ważne, każdy kto zdecyduje się tam wyjechać z całą pewnością nie będzie żałował. Piękne widoki, niesamowita kuchnia i wina oraz przestrzeń do odpoczynku, której próżno szukać gdziekolwiek indziej.

Autor: Redakcja

Udostępnij ten post na

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.