Czy warto brać kwas foliowy w ciąży?

ciążaDzień z życia rodzica diametralnie różni się od tego, jak wygląda on w przypadku osób bezdzietnych. Nagle okazuje się, że rzeczy, którymi jeszcze do niedawna się nie przejmowaliśmy, stają się istotne. Bo czy wszyscy wiemy o tym, że kwas foliowy w ciąży jest wyjątkowo istotny?

Co jest najważniejsze w chwili, gdy na świat przychodzi mały człowiek? Przede wszystkim bezpieczeństwo i zdrowie jego, jak i rodzica. Oczywiste jest to, że w czasie trwania ciąży należy być w stałym kontakcie z lekarzem prowadzącym. To on zaproponuje najodpowiedniejsze rozwiązania oraz rozwieje wszelkie wątpliwości, które się pojawią. A to, że się pojawią, możemy być pewni. Nie oznacza to jednak, że jako rodzic, powinniśmy na tym poprzestać.

Po zasięgnięciu opinii osoby kompetentnej warto uzupełnić dietę. Dotyczy to oczywiście matki, która w tym szczególnym okresie powinna dbać o siebie. Codzienna dieta nie dostarcza do organizmu wszystkich składników, których on może potrzebować. Dlatego tak ważne są suplementy diety, bogate w kwas foliowy. Zapewne wielokrotnie ta nazwa była gdzieś słyszana, ale czy wiemy, co ona oznacza.

ciąża

Kwas foliowy został odkryty na początku XX wieku, a jego nazwa wywodzi się z łaciny i można ją przetłumaczyć jako liść. W pierwszych próbach przeprowadzano eksperymenty na zwierzętach i udowodniono, że po przyjmowaniu autolizowanych drożdży ustąpiły u nich problemy z niedokrwistością. Kolejne badania, gdzie wykorzystano rośliny dotyczyły szpinaku. Wyodrębniony z jego liści związek prowadził do poprawienia stanu zdrowia związanego z wadami nerek.

W ten sposób, branie kwasu foliowego w ciąży zostało uznane za ogromnie pomocne. Przyjmowanie specyfiku sprawiło, że ryzyko wystąpienia wady cewki moczowej u niemowląt drastycznie spadło. Dlatego tak ważne jest, by podczas ciąży przyjmować go w odpowiednich dawkach. Świadome macierzyństwo sprawia, że nasze pociechy urodzą się zdrowe.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Autor: Redakcja

Udostępnij ten post na

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.