Winyle znów popularne

Gramofon

Źródło: http://tehnohata.ua/

Wczoraj znajomy pochwalił się zakupem gramofonu. Jak powiedział, ile za niego zapłacił, lekko przeszedł mnie dreszcz, bo kilka miesięcy temu mój ojciec wyrzucił dobry, stary poczciwy gramofon na śmietnik. Jak byłam mała to uwielbiałam słuchać płyt winylowych, głównie Majki Jeżowskiej.

Na kilkanaście lat odszedł w niepamięć

Gramofon szybko zastąpiono nowoczesną technologią. Początkowo wyparły go płyty CD, później mp3. Jak się okazuje wraca do łask, bo winyle sprzedają się coraz lepiej. Kiedyś gramofony były sprzętem masowym, dziś kupują je fascynaci muzyki, zakochani w winylowych dźwiękach. 

Skąd taka popularność?

Płyty winylowe.

Źródło: depoisdosquinze.com

Winyle są stosunkowo tanie w porównaniu z płytami CD. Za stosunkowo niewielką kwotę można stworzyć całą kolekcję płyt winylowych. Oczywiście są też droższe płyty, ale używane można kupić bardzo tanio. Kolejną zaletą jest ich wytrzymałość i odporność na uszkodzenia, które uniemożliwiają odtwarzanie. Płyta winylowa może się nieco zabrudzić, ale zawsze można ją wyczyścić. Płyty winylowe mają swój niepowtarzalny urok, są magiczne, wiążą się ze szczególnymi rytuałami słuchania muzyki. To wszystko wpływa na zwiększenie zainteresowania winylami.

Najczęściej kupowany winyle

W 2014 roku najczęściej kupowanym winylem był Lazaretto– Jack White. Płyta ta swoją popularnością przebiła Paerl Jam Vitalogy z roku 1994- najszybciej sprzedająca się płyta od lat 90. Z szacunków wynika, że w tym roku sprzedaż winyli wzrośnie o 70%.

Winyle przeżywają swoją drugą młodość i powiem szczerze ja też już zastanawiam się nad kupnem gramofonu:)

Autor: Ania

Udostępnij ten post na

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.