Wiosenna alergia, jak z nią żyć?

wiosna pyłkiKalendarzowa wiosna już na dobre się u nas rozgościła. Jednak ta prawdziwa, gdzie kwitną kwiaty, a drzewa pokrywają się zielonym listowiem, jeszcze daleko. Choć nie na tyle, by alergicy nie zaczęli jej odczuwać. Jak radzić sobie z alergią?

Warto zacząć od wiedzy, czyli wytłumaczenia, czym w ogóle jest alergia. Otóż to nic więcej, jak reakcja obronna organizmu, która objawia się dużą aktywnością histaminy. Tak z kolei odpowiedzialna jest za powstawanie stanów zapalnych oraz takich dolegliwości jak katar, duszności czy nawet pokrzywka i problemy z żołądkiem. Jednak najczęstszą i „najpopularniejszą” alergia jest ta wywoływana przez wiosenne pyłki. Nazwana jest ona katarem siennym z prostego powodu. Jej przyczyną są zarodniki drzew, kwiatów czy zboża, które pojawiają się w powietrzu i przenoszone są dalej przez wiatr.

Problem wiosennej alergii dotyka coraz większą część społeczeństwa i to, że przez pierwsze lata życia się ona nie objawiała, nie oznacza, że tak będzie już zawsze. Często zdarza się, że alergia pojawia się dopiero np. po trzydziestym roku życia. Wypływają na to uwarunkowania środowiskowe, a także genetyczne. Co zrobić, gdy już rozpoznamy u siebie objawy? Przede wszystkim watro udać się do lekarza, który pomoże w potwierdzeniu diagnozy. Nie każdy katar będzie od razu oznaczał alergię. Przy katarze siennym zazwyczaj pojawia się także zaczerwienienie oraz łzawienie oczu.

wiosna pyłki

Wizyta u lekarza sprawi, że będzie można rozpoznać, na jakie pyłki lub sierść jest się uczulonym. Wykonuje się specjalne testy, które polegają na nakłuwaniu powierzchni skóry odpowiednimi próbkami. Po rozpoznaniu można przystąpić do leczenia, a także złagodzenia objawów alergii. Jednym ze sposobów jest odczulanie, czyli przyjmowanie szczepionek z alergenami. Doraźną pomocą będą też środki antyhistaminowe. Wizyta u lekarza z całą pewnością rozwieje wszystkie wątpliwości.

Autor: Redakcja

Udostępnij ten post na

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.