Żako kongijskie- perełka wśród papug gadających

Żako.

Źródło: http://popugai-market.ru/

Papugi to najpopularniejsze ptaszki w polskich domach. Głupio nawet kogoś pytać czy miał w dzieciństwie papużki, bo jest to tak oczywiste. Przez mój dziecięcy pokój również przewijały się papugi, jak u większości, faliste. Dziś nieco na temat żako, papug, które są bardzo wierne, bliskie człowiekowi i uznawane za najlepszych naśladowców ludzkiej mowy.

Afrykańskie papugi szare

Na tle innych gatunków papug, żako wyróżnia się szczególnie wyglądem oraz możliwościami naśladowania mowy. Potocznie żako określane są mianem papug szarych bądź popielatych. Ptaki te, jak dla mnie, mają idealne połączenie kolorystyczne, szarość na całej długości ciała i czerwony ogon. Ma około 33 cm i żyje nawet 50 lat. W naturze jest mieszkańcem środkowej Afryki. W Polsce papugi szare można kupić w większości sklepów zoologicznych bądź na zamówienie. Polecam również kupować papugi prosto z hodowli. Papugi popielate doskonale latają, są zwinne i szybkie, dlatego należy uważać, by ptak nam nie uciekł.

Mało odporne na stres

Żako lubią stabilizację, przewidywalność, spokój. W sytuacjach stresowych, bardzo szybko panikują. Mają kruchą psychikę, dlatego jeśli w Twoim domu jest nerwowo, to ten gatunek papugi nie będzie dobrze się czuł. Każda zmiana w otoczeniu powoduje u nich stres, co wpływa na ich zdolności naśladowcze.

Żako.

Źródło: ehow.com

Czego potrzebują żako?

Jeśli decydujemy się na zakup papugi gadającej, to musimy mieć na uwadze, iż potrzebują dużej klatki– ze względu na swój rozmiar. Aby zyskać prawdziwego kompana na długie lata, kup młodego, ręcznie karmionego żako. Starszy będzie miał problem z adaptacją i z naśladownictwem dźwięków. Młody będzie bardziej przywiązany do swojego opiekuna. Dorosłe żako są bardziej wymagające uwagi od pozostałych gatunków, dlatego należy im poświęcać odpowiednią ilość czasu, a odwdzięczą się tym samym.

Papugi szare to piękne ptaki, ale nim zdecydujesz się na ich zakup, pamiętaj że to żywe istoty, kolejni mieszkańcy domu, a nie egzotyczny dodatek. 

Źródło głównego obrazka:timeslive.co.za.

Autor: Ania

Udostępnij ten post na

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.